Penninghame Primary Sports Day

Penninghame School sports day winners  House Captain, Eilidh Sneddon & Vice Captain, Daniel Jones from the winning team (Cree) with the sports cup.
Penninghame School sports day winners House Captain, Eilidh Sneddon & Vice Captain, Daniel Jones from the winning team (Cree) with the sports cup.

Penninghame Primary Sports Day took placce on Wednesday, June 24.

Results

Primary 1 – 3

Egg and Spoon

P3a girls – 1st Grace Stanley, 2nd Ami Hughes, 3rd Tegan McKnight

P3b girls – 1st Abby Templeton, 2nd Ella McBain, 3rd Rhia Andrews

P3a boys – 1st Liam McEwan, 2nd Dylan Cuthbertson, 3rd Fraser Murray

P3b boys – 1st Jake Da Prato, 2nd Brandon McWilliam, 3rd Kylar Sykes

P2a girls – 1st Kyla Whyte, 2nd Nikkala Sykes, 3rd Sarah Jones

P2b girls – 1st Daisy Dalrymple, 2nd Hannah McDowall, 3rd Elizabeth Lyons

P2 boys – 1st Lewis Murdoch, 2nd Luke McCarthy, 3rd Brian Maginess

P1a girls – 1st Maddison McLean, 2nd Leah Faulkner, 3rd Megan McIlwraith

P1b girls – 1st Daniella Jewiss, 2nd Kayana Todd, 3rd Kelsey McWilliam

P1a boys – 1st Connor Allan, 2nd William Salfenmoser, 3rd Jack Dow

P1b boys – 1st Leo Soriani, 2nd Louie MacDonald, 3rd Layton Stevenson

Flat Race

P3a girls – 1st, Aimi Hughes, 2nd Grace Stanley, 3rd Ami Jolly

P3b girls – 1st, Ella McBain, 2nd Rhia Andrews, 3rd Makenna Harris

P3a boys – 1st Liam McEwan, 2nd Fraser Murray, 3rd Dylan Cuthbertson

P3b boys – 1st Brandon McWilliam, 2nd Harry Anderson, 3rd Liam Heron

P2a girls – 1st Kyla Whyte, 2nd Sarah Jones, 3rd Nikkala Sykes

P2b girls – 1st Daisy Dalrymple, 2nd Abigail Young, 3rd Hannah McDowall

P2 boys - 1st Joe Robison, 2nd Arran Mars, 3rd Brian Maginess

P1a girls – 1st Myah Barr, 2nd Shannon Briggs, 3rd Maddison McLean

P1b girls – 1st Kayana Todd, 2nd Katie Plunkett, 3rd Nicole Rennie

P1a boys – 1st Jack Dow, 2nd Kaiden Hannay, 3rd William Salfenmoser

P1b boys – 1st Aaron Sloss, 2nd Calum Trotter, 3rd Louie MacDonald

Sack Race

P3a girls – 1st Eir Powell, 2nd Aimi Hughes, 3rd Grace Stanley

P3b girls – 1st Makenna Harris, 2nd Abby Templeton, 3rd Ella McBain

P3a boys – 1st Dylan Cuthbertson, 2nd Gregor Hughes, 3rd Fraser Murray

P3b boys – 1st Liam Heron, 2nd Harry Anderson, 3rd Brandon McWilliam

P2a girls – 1st Sarah Jones, 2nd Nikkala Sykes, 3rd Kyla Whyte

P2b girls – 1st Daisy Dalrymple, 2nd Abigail Young, 3rd Hannah McDowall

P2 boys – 1st Joe Robison, 2nd Arran Mars, 3rd Luke McCarthy

P1a girls – 1st Megan McIlwraith, 2nd Myah Barr, 3rd Macy Laughlin

P1b girls – 1st Kayana Todd, 2nd Katie Plunkett, 3rd Alisha McShane

P1a boys – 1st Jack Dow, 2nd Kaiden Hannay, 3rd William Salfenmoser

P1b boys – 1st Calum Trotter, 2nd Aaron Sloss, 3rd Nathan Burns

Bean Bag Balance

P3a girls – 1st Aimi Hughes, 2nd Eir Powell, 3rd Grace Stanley

P3b girls – 1st Abi Templeton, 2nd Jenna Jamieson, 3rd Makenna Harris

P3a boys – 1st Dylan Cuthbertson, 2nd Liam McEwan, 3rd Kieran Cluckie

P3b boys – 1st Liam Heron, 2nd Brandon McWilliam, 3rd Harry Anderson

P2a girls – 1st Nikkala Sykes, 2nd Kyla Whyte, 3rd Sarah Jones

P2b girls – 1st Daisy Dalrymple, 2nd Abigail Young, 3rd Hannah McDowall

P2 boys – 1st Luke McCarthy, 2nd Lewis Murdoch, 3rd Joe Robison

P1a girls – 1st Maddison McLean, 2nd Myah Barr, 3rd Macy Laughlin

P1b girls – 1st Katie Plunkett, 2nd Lucy McGuire, 3rd Nicole Rennie

P1a boys – 1st Kaiden Hannay, 2nd Connor Allan, 3rd Kian Hannay

P1b boys – 1st Louie MacDonald, 2nd Leo Soriani, 3rd = Kian Hannay & Micah Gooding

Skip with Hoops

P3a girls – 1st Aimi Hughes, 2nd Katie McClymont, 3rd Eir Powell

P3b girls – 1st Makenna Harris, 2nd Rhia Andrews, 3rd Ella McBain

P3a boys – 1st Dylan Cuthbertson, 2nd Liam McEwan, 3rd Fraser Murray

P3b boys – 1st Brandon McWilliam, 2nd Liam Heron, 3rd Kylar Sykes

P2a girls – 1st Sarah Jones, 2nd Nikkala Sykes, 3rd Kaiya McDowall

P2b girls – 1st Daisy Dalrymple, 2nd Abigail Young, 3rd Elizabeth Lyons

P2 boys – 1st Brian Maginess, 2nd Lewis Murdoch, 3rd Joe Robison

P1a girls – 1st Megan McIlwraith, 2nd Shannon Briggs, 3rd Myah Barr

P1b girls – 1st Katie Plunkett, 2nd Kayana Todd, 3rd Lucy McGuire

P1a boys – 1st Jack Dow, 2nd William Salfenmoser, 3rd Connor Allan

P1b boys – 1st Louie MacDonald, 2nd Benny McWilliam, 3rd Leo Soriani

Primary 4 – 7

Obstacle Race

P7 boys – 1st Thomas Scott, 2nd Brandon Kirk, 3rd Craig McCulloch

P7a girls – 1st Eilidh Sneddon, 2nd Mia Gurling, 3rd Kate McQuat

P7b girls – 1st Emma Malcolm, 2nd Fatos Cengiz, 3rd Jasmine Gordon

P6a boys – 1st Klay MacDonald, 2nd Brayden Harris, 3rd Macauley Rennie

P6b boys – 1st Charlie McNeillie, 2nd Callum Gordon, 3rd Ben Stewart

P6a girls – 1st Niamh McCarthy, 2nd Chelsea McWilliam, 3rd Cerys McKie

P6b girls – 1st Zoe Cuthbertson, 2nd Abi Dorans, 3rd Kirsty Sutherland

P5a boys – 1st Ryan Martin, 2nd Douglas McFadzean, 3rd Rory Mann

P5b boys – 1st Sam Somerville, 2nd Korry MacDonald, 3rd Taylor Bell

P5a Girls – 1st Libby McKeown, 2nd Amy Wallace, 3rd Rebecca Bark

P5b girls – 1st Caitlin Utting, 2nd Maia McCathie, 3rd Caela Mottram

P4a boys – 1st Matthew Gordon, 2nd Logan Marshall, 3rd Dylan Copeland

P4b boys – 1st Matthew Locke, 2nd Jack McIlwraith, 3rd Aaron Lowrie

P4a girls – 1st Katie Cuthbertson, 2nd Freja Powell, 3rd Kimberley McMurray

P4 b girls – 1st Aivah Laughlin, 2nd Georgi Frame, 3rd Grace Hyslop

Sack Race

P7 boys – 1st Thomas Scott, 2nd Keir Andrews, 3rd Craig McCulloch

P7a girls – 1st Molly Dalrymple, 2nd Hanna Cluckie, Nicole Frame

P7b girls – 1st Emma Malcolm, 2nd Gemma Ritchie, 3rd = Fatos Cengiz & Jasmine Gordon

P6a boys – 1st Brayden Harris, 2nd Kyle Barr, 3rd Liam Clive

P6b boys – 1st Charlie McNeillie, 2nd Ben Stewart, 3rd Kieran McMurray

P6a girls – 1st Niamh McCarthy, 2nd Cerys McKie, 3rd Chealsea McWilliam

P6b girls – 1st Zoe Cuthbertson, 2nd Ellie Mars, 3rd Amy Hughan

P5a boys – 1st Conal Sinclair, 2nd Rory Mann, 3rd Ryan Martin

P5b boys – 1st Sam Somerville, 2nd Taylor Bell, 3rd Aaron Murray

P5a girls – 1st Lucie Salfenmoser, 2nd Libby McKeown, 3rd Rebecca Bark

P5b girls – 1st Maia McCathie, 2nd Caela Mottram, 3rd Beth Sneddon

P4a boys – 1st Logan Marshall, 2nd Andrew Dorans, 3rd Charlie Plunkett

P4b boys – 1st Cameron Hughes, 2nd Matthew Locke, 3rd Jack McIlwraith

P4a girls – 1st Milly Ross, 2nd Katie Cuthbertson, 3rd Jasmine Rothwell

P4b girls – 1st Kelsey McWilliam, 2nd Abbie Gurling, 3rd Aivah Laughlin

Egg & Spoon

P7 boys – 1st Brandon Kirk, 2nd Kyle Utting, 3rd Thomas Scott

P7a girls – 1st Molly Dalrymple, 2nd Kate McQuat 3rd Hanna Cluckie

P7b girls – 1st Fatos Cengiz, 2nd Emma Malcolm, 3rd Keryn Stevenson

P6a boys – 1st Callum Beaddie, 2nd Liam Clive, 3rd Ryan Kirkpatrick

P6b boys – 1st Kieran McMurray, 2nd Charlie McNeillie, 3rd Ben Stewart

P6a girls – 1st Leah Johnstone, 2nd Cerys McKie, 3rd Jodie Hedley

P6b girls – 1st Kacey Cluckie, 2nd Kirsty Sutherland, 3rd Amy Hughan

P5a boys – 1st Ryan Martin, 2nd Conal Sinclair, 3rd Bailey Copeland

P5b boys – 1st Taylor Bell, 2nd Korry MacDonald, 3rd Aaron Murray

P5a girls – 1st Amy Wallace, 2nd Libby McKeown, 3rd Lucie Salfenmoser

P5b girls – 1st Caitlin Utting, 2nd Maia McCathie, 3rd Lauren Keenan

P4a boys – 1st Andrew Dorans, 2nd Matthew Gordon, 3rd Logan Marshall

P4b boys – 1st TJ Rivenell, 2nd Matthew Locke, 3rd Aaron Lowrie

P4a girls – 1st Katie Cuthbertson, 2nd Freja Powell, 3rd Kimberley McMurray

P4b girls – 1st Abbie Gurling, 2nd Georgi Frame, 3rd Grace Hyslop

Skip

P7 boys – 1st Thomas Scott, 2nd Craig McCulloch, 3rd Kyle Utting

P7a girls – 1st Iona Laughlin, 2nd Molly Dalrymple, 3rd Kate McQuat

P7b girls – 1st Fatos Cengiz, 2nd Emma Malcolm, 3rd Milly McClymont

P6a boys – 1st Ryan Kirkpatrick, 2nd Liam Clive, 3rd Macauley Rennie

P6b boys – 1st Ben Stewart, 2nd Charlie McNeillie, 3rd Callum Gordon

P6a girls – 1st Niamh McCarthy, 2nd Chelsea McWilliam, 3rd Leah Jonstone

P6b girls – 1st Zoe Cuthbertson, 2nd Ellie Mars, 3rd Kirsty Sutherland

P5a boys – 1st Conal Sinclair, 2nd Bailey Copeland, 3rd Ryan Martin

P5b boys – 1st Taylor Bell, 2nd Korry MacDonald, 3rd Dylan Brown

P5a girls – 1st Rebecca Bark, 2nd = Amy Wallce & Tilly Dalrymple

P5b girls – 1st Caela Mottram, 2nd Caitlin Utting, 3rd = Maia McCathie & Halle Stevenson

P4a boys – 1st Matthew Gordon, 2nd Dylan Copeland, 3rd Logan Marshall

P4b boys – 1st Cameron Hughes, 2nd Matthew Locke, 3rd Jack McIlwraith

P4a girls – 1st Kimberley McMurray, 2nd Milly Ross, 3rd Katie Cuthbertson

P4b girls – 1st Aivah Laughlin, 2nd Kelsey McWilliam, 3rd = Grace Hyslop & Sophie Plunkett

Flat

P7 boys – 1st Thomas Scott, 2nd Brandon Kirk, 3rd Craig McCulloch

P7a girls – 1st Molly Dalrymple, 2nd Iona Laughlin, 3rd Summer McCutcheon

P7b girls – 1st Fatos Cengiz, 2nd Emma Malcolm, 3rd Gemma Ritchie

P6a boys – 1st = Liam Clive & Brayden Harris, 2nd Ryan Kirkpatrick

P6b boys – 1st Charlie McNeillie, 2nd Ben Stewart, 3rd Kieran McMurray

P6a girls – 1st Chelsea McWilliam, 2nd Niamh McCarthy, 3rd Leah Jonstone

P6b girls – 1sCailey Dorans, 2nd Ellie Mars, 3rd Abi Dorans

P5a boys – 1st Rory Mann, 2nd Bailey Copeland, 3rd Sam Stocks

P5b boys – 1st Struan Hyslop, 2nd Korry MacDonald, 3rd Aaron Murray

P5a girls – 1st Libby McKeown, 2nd Lucy Salfenmoser, 3rd = Rebecca Bark & Amy Wallace

P5b girls – 1st Lauren Keenan, 2nd Caela Mottram, 3rd Halle Stevenson

P4a boys – 1st Dylan Copeland, 2nd Andrew Dorans, 3rd Matthew Gordon

P4b boys – 1st Cameron Hughes, 2nd Jack McIlwraith, 3rd TJ Rivenell

P4a girls – 1st Milly Ross, 2nd Katie Cuthbertson, 3rd Freja Powell

P4b girls – 1st Abbie Gurling, 2nd Aivah Laughlin, 3rd Georgi Frame

Shuttle Run

P7 boys – 1st Thomas Scott, 2nd Craig McCulloch, 3rd Brandon Kirk

P7a girls – 1st Iona Laughlin, 2nd Summer McCutcheon, 3rd Molly Dalrymple

P7b girls – 1st Fatos Cengiz, 2nd Gemma Ritchie, 3rd Emma Malcolm

P6a boys – 1st Liam Clive, 2nd Brayden Harris, 3rd Macauley Rennie

P6b boys – 1st Charlie McNeillie, 2nd Ben Stewart, 3rd Kieran McMurray

P6a girls – 1st Chelsea McWilliam, 2nd Niamh McCarthy, 3rd Cerys McKie

P6b girls – 1st = Cailey Dorans & Ellie Mars, 2nd Abi Dorans

P5a boys – 1st Rory Mann, 2nd Bailey Copeland, 3rd Sam Stocks

P5b boys – 1st Struan Hyslop, 2nd Korry MacDonald, 3rd Aaron Murray

P5a girls – 1st Libby McKeown, 2nd Amy Wallace, 3rd Rebecca Bark

P5b girls – 1st Caitlin Utting, 2nd Maia McCathie, 3rd = Lauren Keenan & Halle Stevenson

P4a boys – 1st Dylan Copeland, 2nd Matthew Gordon, 3rd Logan Marshall

P4b boys – 1st Cameron Hughes, 2nd TJ Rivenell, 3rd Jack McIlwraith

P4a girls – 1st Katie Cuthbertson, 2nd Milly Ross, 3rd Freja Powell

P4b girls – 1st Abbie Gurling, 2nd Aivah Laughlin, 3rd Georgi Frame

Relay

Girls - 1st Minnoch, 2nd Cree, 3rd Penkiln

Boys – 1st Cree, 2nd Minnoch, 3rd Penkiln

Winner of Sports Cup = CREE