Golf

Bill Telfer winner -  Tommy Learmonth with Bill and Karen Telfer.
Bill Telfer winner - Tommy Learmonth with Bill and Karen Telfer.

Newton Stewart Golf Club

Ladies section

Draw for the Morton Cup to be played on Saturday, June 21:

10.30 - G. Kelly & R. Weir.

10.40 - C. Dodds & H. Fox.

10.50 - M. Campbell & H. Smith.

11.00 - N. Best & S. King.

11.10 - S. McHattie & J. Edmonds.

11.20. -L. Dodds & M. McClymont.

11.30 - C. Greig & J. Maitland.

11.40 - J. Patterson & A. McQueen.

11.50. -L. Kane & E. Wilson.

12.00 - A. Gardner & I. McLelland.

12.10 - G. Rowlinson & S. Bell.

12.40 - G. Robson & P. Magill.

12.50 - Cheshire & Cheshire.

13.00 - Cheshire & Cheshire.

Wigtown & Bladnoch Golf Club

Draw for the W MacDonald & Son Gents Open to be played on Saturday, June 21:

7.30 - Shaw(Cty), S Stables(Cty), G McCleary (Cty)

7.45 - G Cannon

8.00 - C Fiskin

8.30 - T Graham, S Wilson

10.00 - S Kingston, W Neil, E Marshall

10.15 - D Mitchell(NS), A Strain(NS), John Colquhoun

10.30 - T Bark

11.45 - R. Kerr (Southerness), J. Kerr (Southerness)

12.00 - Robin McHarg, B Cluckie

12.15 - D Hughes, K McQuaker

13.00 - N Cluckie, T Simpson, D McGinn

13.15 - T Jolly, D Drysdale

13.30 - A MacDonald

14.00 -J Smith, R Herries

Late entries are available by contacting the clubhouse on 01988 403354 or Stephen Kingston 07734352126.

Ladies section

Draw for the Mary Stewart greensomes to be played on Sunday, June 22:

10.30 - G Kelly & C Dodds (Kbt); H Bark & N Simpson (W&B)

10.45 - J Somerville & S Porter (Str); Late entry

11.00 - L Kane & G Rowlinson (Kbt); M McAlpine & E Leggat (Str)

11.15 - S Bell (W&B) & P Magill (NS); M McClymont & S McHattie (NG)

11.30 - E Hunter & L Cairns (W&B); A Smith & J Wilson (Str)

11.45 - C Strain & C Cannon (W&B); M Morton & L McMeiken (StM)

12.00 - A Craig & J Harvey (NG); S McGinn & M Cluckie (W&B)

12.15 - S Milven & K Milven (W&B); P McKinstry & V Neil

12.30 - E Thomson & A Steele (W&B); M Duncan & J Duncan (StM)

12.45 - J Duguid & C McIntyre (CD); A Collings & L Allan (W&B)

13.00 - H Fox & R Weir (NS), D Gunby & S Drysdale (W&B)

Late entries Tel: 01671 403749

Results:

6th May - RNLI Competition

Winner - Lydia Cairns - 111-36-75(BIH)

Runner-Up - Sharon Milven - 92-17-75

13th May - SLGA Brooch

Winner - Norah Simpson - 89-15-74

Runner-Up - Cilla Strain - 87-11-76

20th May - IMF Brooch

Winner - Sharon Milven - 89-17-72

Runner-Up - Norah Simpson - 88-15-73

27th May - May Medal

Overall Winner - Norah Simpson - 84-15-69

Bronze Winner - Evelyn Thomson - 95-24-71

10th June - June & Gleneagles Medal

Overall Winner - Lydia Cairns - 106-35-71(BIH)

Silver Winner - Susan Bell - 90-19-71

Wigtownshire Matchplay

The above title was won by Jamie Telfer from the Wigtown & Bladnoch Club; the final against David McCreadie was a close encounter with Jamie winning at the 20th hole.

Dalrymple Cup

Results

1st. Round - Portpatrick 2 Newton Stewart 2 Portpatrick won on holes up; County 3 Stranraer 1

Semi-Final - Portpatrick 2 (10 holes) beat County 2 (8 holes); Wigtown 4 St Medan 0

Final - Wigtown 2.5 beat Portpatrick 1.5

Wigtownshire Ladies Golf Association

League results:

Stranraer 1 County 3; Wigtown 2 Newton Stewart 2; St Medan’s 0 Dunskey 4.

P W L D F A Pts

Dunskey 4 4 0 0 4.5 1.5 8

Wigtown 4 2 1 1 0.5 5.5 5

Stranraer 5 2 3 0 9.5 10.5 4

County 4 2 2 0 7.5 8.5 4

Newt Stew 4 1 2 1 6.5 9.5 3

St Medans 5 1 4 0 3.5 16.5 2

Kirkcudbright Golf Club

Results of the Bill Telfer Trophy

The Bill Telfer trophy was played for at Kirkcudbright Golf club on June 13. Thirty-four Senior members plus two guests competed for the coveted trophy. Conditions were excellent which was reflected in the winning score of Tommy Learmonth who shot a net 62 with Steve Groome second on 64 and Ted Dagg in third place with 65.

Bill’s son and daughter were there with John having made the trip across from Northern Ireland to play in the competition.

Ladies section

Results of the Mary Wallace Trophy played on June 17:

Winner- Caroline Dodds 90(20)70

Silver - 1, Amanda Houston 86(13)73; 2, Margaret Locke 83(10)73

Bronze - 1, Caroline Ironmomger 99(28)71; 2, Gillian Rowlinson 97(26)71; 3, Carolyn Greig 93(21)72