Big turn out for Rhins Primary Schools Cross Country

The medal winners

The medal winners

0
Have your say

Tuesday 31 March saw over 300 pupils take part in the Rhins Active Schools X-Country festival which was held in the beautiful surroundings of Castle Kennedy Gardens.

The event was open to pupils in the upper primaries and three courses were mapped out for the individual events; ‘Castle Circuit’ (0.5 of a mile) and the ‘Giant’s Grave’ (1 mile) and the new ‘Lake Loop’ (1.5 miles) with the emphasis being on participation and fun. Children could enter their age category in any or all of the three races, followed by an inter school team relay challenge thrown in for some friendly rivalry.

The event was kindly supported by Castle Kennedy gardens.

The results for each race were as follows:

P5/6/7 GIRLS CASTLE CIRCUIT (68 RUNNERS)

5th Sophie Hall (Glenluce)

4th Emily Ferguson (Sheuchan)

3rd Megan Miller (Kirkcolm)

2nd Niamh McDevitt (Rephad)

1st Anna Ramsay (Rephad)

P5/6/7 BOYS CASTLE CIRCUIT (94 RUNNERS)

5th Jack McIntyre (Park)

4th Corey Palmer (Sheuchan)

3rd Logan Hare (Rephad)

2nd Harry Hay (Sheuchan)

1st Moray Ferguson (Castle Kennedy)

P5 GIRLS GIANT’S GRAVE (32 RUNNERS)

5th Emily Ferguson (Sheuchan)

4th Imogen (Rephad)

3rd Sivan Irvine (Castle Kennedy)

2nd Ailsa Erskine (Rephad)

1st Abi McKinstry (Glenluce)

P5 BOYS GIANT’S GRAVE: (41 RUNNERS)

5th Michael Gibson (Park)

4th James Reid (Belmont)

3rd Kerr Lyon (Castle Kennedy)

2nd Michael White (Park)

1st Logan Hare (Rephad)

P6 GIRLS GIANT’S GRAVE: (53 RUNNERS)

5th Lucy Dickson (Kirkcolm)

4th Nicola Cloy (park)

3rd Jenni Brooke (Glenluce)

2nd Emilie Morrison (Sheuchan)

1st Amy Smyth (Park)

P6 BOYS GIANT’S GRAVE (54 RUNNERS)

5th Brandoon Thorp (Rephad)

4th Wilson Sloan (Glenluce)

3rd Ethan McKend (Belmont)

2nd Corey Plamer (Sheuchan)

1st Ryan Edgar (Rephad)

P7 GIRLS GIANT’S GRAVE: (61 RUNNERS)

5th Freya Bathgate (Leswalt)

4th Keran McGeachie (Park)

3rd Molly Mclean (Rephad)

2nd Rachel McCulloch (Sheuchan)

1st Emma Donnan (Belmont)

P7 BOYS GIANT’S GRAVE: (72 RUNNERS)

5th Aaron Mclean (Rephad)

4th Calum Graham (Belmont)

3rd Jack McIntyre (Park)

2nd Moray Ferguson (Castle Kennedy)

1st Rory McIntyre (Belmont)

P5 GILRS LAKE LOOP (32 RUNNERS)

5th Halle Arnott (Rephad)

4th Kasey Harvey (Sandhead)

3rd Emily Cochrane (Leswalt)

2nd Alana Mawson (Castle Kennedy)

1st Jessica Sproat (Sandhead)

P5 BOYS LAKE LOOP (29 RUNNERS)

5th Gavin Ramsay (Rephad)

4th Kian Govan (Belmont)

3rd Craig Agnew (Kirkcolm)

2nd Kerr Lyon (Castle Kennedy)

1st Logan Hare (Rephad)

P6 GIRLS LAKE LOOP (18 RUNNERS)

5th Sophie Campbell (Rephad)

4th Kayla McColm (Glenluce)

3rd Lara Cole (Portpatrick)

2nd Krissie Ramsay (Glenluce)

1st Lauren Anderson (Leswalt)

P6 BOYS LAKE LOOP (29 RUNNERS)

5th Tommy McKinstry (Glenluce)

4th Jamie Hannah (Sheuchan)

3rd Aston McKeand (Belmont)

2nd Corey Palmer (Sheuchan)

1st Ryan Edgar (Rephad)

P7 GIRLS LAKE LOOP (23 RUNNERS)

5th Rebecca Torbet (Glenluce)

4th Rhona Baillie (Leswalt)

3rd Adele Wilkinson (Glenluce)

2nd Kirstin McCulloch (Sandhead)

1st Molly Mclean (Rephad)

P7 BOYS LAKE LOOP (36 RUNNERS)

5th Declan McLure (Belmont)

4th William Hardie (Sandhead)

3rd Finlay Keenan (Leswalt)

2nd Ben Sproat (Sandhead)

1st Fraser Sullivan (Glenluce)