Outstanding display at Wigtown flower show

Freddie Cannon who won the herbaceous championship
Freddie Cannon who won the herbaceous championship

Wigtown and District Horticultural Society held their annual flower on 2nd and 3rd of September at Wigtown Primary School.

The displays of flowers were outstanding with entries up on previous years.

The children’s section was also very well supported, many thanks to the teachers from Kirkcowan, Kirkinner and Wigtown Primary schools who give time and encouragement to the children making entries for the Flower Show.

TROPHY WINNERS 2016

Most Points in Open Veg: Freddie Cannon

Hugh Morton Trophy (Best Exhibit in Open Vegetables): Freddie Cannon Jas. McQuaker Trophy (Winner of 3 Vases Dahlias): James Murray Charlie McQuaker Trophy (Best Exhibit in Dahlia Classes): Rob Farley Cannon Trophy (Best Collection of Vegetables): Freddie Cannon R.D. Watson Trophy (Best Vegetable exhibit in Open Section): James Murray Rintoul Trophy (Best Exhibit in Pot Plants): Evelyn Thomson

Sanny Lees Trophy (Best Vase Chrysanthemums in Open Section): Davie McWhirter

McWilliam Rosebowl (Most points in Rose Section): Hugh McWilliam Sam Gulline Trophy (Best exhibit in Rose Section): Hugh McWilliam Jas. Millar Trophy (Best Cut Flower Exhibit in classes 65-75): Hugh McWilliam Lady White Trophy (Best exhibit in Herbaceous/Annuals/Shrubs): James Murray James Clark Trophy (Best Vase or Board in Open Cut Flowers): Davie McWhirter T.M.Boyd Trophy (Most Points in Open Section): Freddie Cannon Drew McMurray Cup (Best Vegetable exhibit in Confined Section): Fay webb Miss James Trophy (Best Cut Flower exhibit in Confined Section): Freddie Cannon Society Special Prize (Most Points in Confined Section): Fay Webb

Ian McCreath Trophy (Best Exhibit in Egg Classes): Fay Webb Smith Rosebowl (Most Points in Floral Arrangement): Carol Whyte Society Trophy (Most Points in Baking Section): Elaine Cousar and Maureen McDowall Society Special Prize (Best Exhibit in Plain Baking): Rosie Maxwell Society Special Prize (Best Exhibit in Sweet Baking): Pauline Hill

Bell Trophy (Most Points in Arts & Crafts): Sue Grimes

Society Special Prize (Best Exhibit in Sewing): Sue Grimes

Society Special Prize (Best Exhibit not sewing or knitting): Walter Lewicki

McCreath Trophy (Best Exhibit in Arts & Crafts): Walter Lewicki

MacIntosh Trophy (Most outstanding Exhibit in Hand Knitting): Rosie Maxwell Society Special Prize (Most outstanding Exhibit in Miscellaneous): Fay Webb Millar Trophy (Most Points in Miscellaneous Section): Betty McGowan

Society Trophy (Most Points In Industrial Section): Rosie Maxwell Society Special Prize (Best exhibit in Photography ): Melanie Lewicka

Society Trophy (Most Points in Photography Section): Melanie Lewicka and Levi Lewicki

McKenzie Shield (Most points gained by a Nursery): Wigtown

Millar/McGowan Shield (Most points gained by a Primary School): Wigtown McFarlane Shield (2nd Highest Points gained by a Primary School): Kirkcowan

Pearson Trophy (Best Exhibit In Primary School Classes): Lorna Cannon Machars Healthy Living Shield (Winner of Children’s Class 172): Leah Wardell McGowan Trophy (Most Points in Open Children’s Section 5-7 years): Alex Thomson and Niamh Heron

McGowan Trophy (Most Points in Open Children’s Section 8-10 years): Ramsay Milven

McGowan Trophy (Most Points in Open Children’s Section 11 – 16 years): Finn McMiken