Douglas Ewart High School prizegiving

Senior Proxime Accessit (Joint) Lorna Phillips, Senior Dux: John Walker, Senior Proxime Accessit (Joint): Bethany Donn.

Senior Proxime Accessit (Joint) Lorna Phillips, Senior Dux: John Walker, Senior Proxime Accessit (Joint): Bethany Donn.

0
Have your say

Douglas Ewart High School held its senior prizegiving last week.

Junior Awards at National 5, Senior Awards at National 6 & 7 were presented along with the school’s major awards.

There was also a musical Interlude from Bethany Donn, S6 with ‘Lascia ch’io pianga’ by Handel from his Opera Rinaldo.

Light Refreshments were available courtesy of the Home Economics Department and served by Senior Pupils.

Prizewinners

Junior Prizewinners at National 5:

Personal Achievement Medals for Excellence at National 5: Rachel Black, Harry Bradley, Heather Cousar, Fraser Dawson, Emma Edwards, Vari Kelly, Jamie Kiltie, Katie McShane, Craig Moffat, Charley Thom

Angelique Guillaume-Groves - Art; Personal Achievement Medal for Excellence at National 5

Ruari Donald - English; Joint in Geography; Personal Achievement Medal for Excellence at National 5

Jennifer Craig - Joint in Geography; Personal Achievement Medal for Excellence at National 5

Jacob Laycock - Graphic Communication; Personal Achievement Medal for Excellence at National 5

Katherine McCarthy - History; Personal Achievement Medal for Excellence at National 5

Jude Boyle - Mathematics; Personal Achievement Medal for Excellence at National 5

Subject Awards:

Esther McGarva - Drama; Religious, Moral & Philosophical Studies

Ellie Smallwood - Health & Food Technology

Bethany Dodds - Philosophy

Nicole McKeevor - Science

Kyle Heron - Design & Manufacture; the Longman Quaich for Diligence

Hannah Birse - Music - the Ross Cup for Music

Steven Fairclough - Environmental Science; The Café Cree Award for Managing Environmental Resources

Sandy Acheson - Hospitality - The Anne Douglas Cup for Hospitality

Kyle McCrone - Practical Woodwork - The Gerry McGuigan Trophy for Practical Woodwork

Jamie Wallace - Physical Education; The Douglas-Ewart High School Junior Enterprise Award

Junior Major Awards:

Junior Proxime Accessit (Joint)

Jacob Beaddie - Joint in French; Personal Achievement Medal for Excellence at National 5;

Sarah Martin - Personal Achievement Medal for Excellence at National 5;

Junior Dux (Joint)

Christopher Milles - Biology; Chemistry; Joint in French; Personal Achievement Medal for Excellence at National 5;

Findlay Sloan - Physics; National 6 Mathematics; Personal Achievement Medal for Excellence at National 5;

Presentation of Senior Awards at National 6 and 7:

Personal Achievement Medals for Excellence at National 6: Rebecca Blakeman, Carolyn Fisher, Elliot Gray, Kerry Jones, Emma McVean, Adam Moffat, Keith Penrose

Beth MacDonald - Design & Manufacture - The J & B Print Award; Personal Achievement Medal for Excellence at National 6

Russell Morton - Physics; Personal Achievement Medal for Excellence at National 6

Emma Harrison - Biology; Personal Achievement Medal for Excellence at National 6

Donald Robinson - Joint in Mathematics; Personal Achievement Medal for Excellence at National 6

Katie Hudson - Drama; Personal Achievement Medal for Excellence at National 6

Rebekah Hughes - Personal Achievement Medal for Excellence at National 6; The Anderson Rose Bowl for Diligence

Kezia Dale - Graphic Communication - The Gerry McGuigan Trophy; Personal Achievement Medal for Excellence at National 6; The Machars Lions Shield for Citizenship

Ben Moore - English - The Barty Prize for English; The Lactalis McLelland Overall Science Award; Personal Achievement Medal for Excellence at National 6

Aileen McColm - Health & Food Technology - The Eugenie Cup

John Irvine - History - The Marshall Award for History

Lois Campion - Physical Education; The Milroy Prize for Citizenship

Laura Campbell - Geography

Christopher Ryman - Philosophy

Becky Allison - Religious, Moral & Philosophical Studies

Chloe Allison - Sport & Recreation; The St Clair Cup for Citizenship

Robbie Smith - The DEHS Sporting Achievement Award

Personal Achievement Medals for Excellence at National 7: Teigan Burns, Moira Edwards, Cameron Jess, Shona Lindsay, Karyn McMillan, Mollie Miller-Smith, Fay Wallace, Lewis Wallace

John Hughes - National 7 Mathematics; Personal Achievement Medal for Excellence at National 7; The University of the West of Scotland Outstanding Achievement Award

Additional Community Awards:

Amy Ritchie - The Class of ’73 Personal Achievement Award

Nicole Kane - The Newton Stewart Business Association Senior Enterprise Award

Fyfe Paterson - The Newton Stewart Business Association Award for Personal Development

Tyler Jolly - The Oscar Knox Memorial Award for Wider Achievement

Senior Major Awards:

Senior Proxime Accessit (Joint):

Bethany Donn - French; German; Music - The Cinnamon Cup for Music; Personal Achievement Medal for Excellence at National 6;

Lorna Phillips - Art; Chemistry; Joint in Mathematics; Personal Achievement Medal for Excellence at National 6;

Senior Dux:

John Walker - National 7 Mathematics; Personal Achievement Medal for Excellence at National 6; Personal Achievement Medal for Excellence at National 7;