Machars Young Farmers Root Show

Machars Young Farmers prize winners
Machars Young Farmers prize winners

Machars Young Farmers held their annual Root Show in Kirkinner Hall on Saturday 10th October.

This is the third show since it was resurrected in 2013 and the entries have been growing steadily with over 280 exhibits presented on the day of this year’s show.

The show was very well supported particularly in the baking section, where the industrial section judges, Mrs Linda Galloway and Mrs Elaine Vance were especially busy.

The roots, grains and forage sections had a healthy number of entries and were expertly judged by Mr Peter Strain.

The show was opened at 2pm by Mrs Margaret Sharp who also kindly presented the prizes to our trophy winners.

Machars Young Farmers next event is a quiz ‘n’ curry night on October 30 which will be held in The Bruce Hotel, Newton Stewart.

Tickets will be £5 per person with no limit on the size of teams.

To book a table or for more information check out our Facebook page or contact Simon McCornick on 07780748544.

MACHARS YOUNG FARMERS CLUB ROOT SHOW TROPHY WINNERS 2015

Mrs E McNeil Perpetual Shield (most points for exhibitor under 30)-Tara Little

Mr and Mrs W Milven Cup (most points for female member under 18 years old)-Tara Little

Mr and Mrs J Campbell Cup (most points for male member under 18 years old)-John Sproat

John Ingles & Sons Ltd Cup (most points for male member over 18 in roots and grain)-Tom Bell

The Stewart Family Cup (Best exhibit in industrial section)-Tara Little

East Drummoddie Rosebowl (most points in industrial section female member under 30)-Tara Little

Reid McKie Cup (most points in forage section)-James Vance

Elizabeth Wallace Trophy (Best exhibit in Arts and Crafts)-Robyn Wallace

MACHARS YOUNG FARMERS CLUB ROOT SHOW SECTION RESULTS 2015

ROOT SECTION

3 Fodder Beet: 1st Tom Bell

3 Leeks: 1st Libby Templeton; 2nd Libby Templeton; 3rd Pauline Hill; 4th Robert Templeton

3 Beetroot: 1st Libby Templeton; 2nd Tom Bell; 3rd Lynn Wilson; 4th Kirsty Wilson; 5th Libby Templeton

3 Onions: 1st Tom Bell; 2nd Pauline Hill; 3rd Tom Bell; 4th Kirsty Wilson

3 Carrots: 1st Tara Little; 2nd Tara Little; 3rd Hannah Birse; 4th Hannah Birse

4 Tomatoes: 1st Dorothy Wilson; 2nd Lynn Wilson; 3rd Kirsty Wilson; 4th Bill Landers; 5th Marie Atcheson

3 Turnip: 1st Tara Little; 2nd Tom Bell

3 swede: 1st Willie Maxwell; 2nd Marie Atcheson

Vegetable Obscure shape: 1st Hannah Birse; 2nd John Howatson; 3rd Hannah Birse

3 Potatoes: 1st Tom Bell; 2nd Robert Templeton; 3rd Tara Little; 4th John Howatson; 5th Lynn Wilson

2 Potatoes: 1st Tara Little; 2nd Tara Little; 3rd John Howatson; 4th Lynn Wilson; 5th Kirsty Wilson

Cabbage: 1st Tom Bell; 2nd Tara Little; 3rd Tara Little; 4th Libby Templeton

Pasture (2015) Direct reseed: 1st Kirsty Wilson

Pasture (2015) Undersown: 1st Robert Templeton; 2nd James Vance

Silage Mixture: 1st James Vance

Older Pasture: 1st Kirsty Wilson; 2nd Robert Templeton; 3rd James Vance

Hay: 1st Tom Bell; 2nd Robert Templeton; 3rd Libby Templeton; 4th John Sproat: 5th Kirsty Wilson

Winter Barley straw: 1st John Sproat; 2nd Tom Bell; 3rd James Vance; 4th Simon McCornick

Spring Barley Straw: 1st Kirsty Wilson; 2nd Libby Templeton

Oat Straw: 1st James Vance; 2nd Tom Bell

Wheat Straw: 1st John Howitson; 2nd James Vance; 3rd John Sproat; 4th Libby Templeton; 5th Tom Bell

Silage: 1st James Vance; 2nd Andrew McWilliam; 3rd Sarah McWilliam; 4th Tom Bell

Arable silage: 1st James Vance; 2nd Tom Bell

Maize Silage: 1st Tom Bell

2 Maize Cobs: 1st Tom Bell

Big Bale Silage: 1st Tom Bell; 2nd Kirsty Wilson; 3rd John Howatson

GRAIN SECTION

Oats: 1st Tom Bell

Wheat: 1st John Sproat

Barley: 1st Tom Bell; 2nd John Sproat; 3rd Libby Templeton

Prop-corned Barley: 1st Andrew McWilliam

INDUSTRIAL SECTION

BAKING

3 Scotch Pancakes: 1st Eilidh Parker: 2nd Laura Lawson: 3rd Liz Birse: 4th Liz Birse: 5th Kayleigh McKie

3 Cherry Scones: 1st Margaret Templeton; 2nd Dorothy Wilson; 3rd = Hannah Birse

Banana Loaf: 1st Dorothy Wilson; 2nd Eilidh Fisher; 3rd Tara Little; 4th Eilidh Parker; 5th Robyn Wallace

Fruit Loaf: 1st Fay Wallace; 2nd Tara Little; 3rd Margaret Templeton; 4th Liz Birse; 5th Mollie Miller Smith

Lemon drizzle Loaf: 1st Mairi Adams; 2nd Margeret Templeton; 3rd Liz Birse; 4th Lynn fisher; 5th Holly Sproat

Carrot Cake: 1st Tara Little; 2nd Sarah McWilliam; 3rd Dorothy Wilson; 4th Debbie Gunby; 5th Liz Birse

3 pieces of shortbread: 1st Margaret Templeton: 2nd = Tara Little; 4rd Eilidh Parker; 5th Lynn Wilson

4 Traybakes 2 varieties: 1st Fay Wallace: 2nd Robyn Wallace; 3rd Tara Little; 4th Dorothy Wilson; 5th Lynn Wilson

JAMS AND JELLIES

Raspberry Jam: 1st Libby Templeton; 2nd Libby Templeton; 3rd Tara Little; 4th Margaret Templeton; 5th Tara Little

Strawberry Jam: 1st Tara Little; 2nd Tara Little; 3rd Margaret Templeton; 4th Libby Templeton; 5th Libby Templeton

Lemon Curd: 1st Dorothy Wilson; 2nd Tara Little; 3rd Mollie Miller Smith; 4th Liz Birse; 5th Pauline Hill

Bramble Jelly: 1st Tara Little; 2nd Tara Little; 3rd Libby Templeton; 4th Liz Birse; 5th Pauline Hill

Marmalade: 1st Laura Lawson; 2nd Liz Birse; 3rd Liz Birse; 4th Tara Little; 5th Hannah Birse

Chutney: 1st Tara Little; 2nd Sarah McWilliam; 3rd Pauline Hill; 4th Mollie Miller Smith; 5th Dorothy Wilson

ARTS AND CRAFTS

Champion Rosette: 1st Robyn Wallace

Pumpkin Lantern: 1st Laura Lawson; 2nd Charlotte Nash; 3rd Libby Templeton; 4th John Sproat; 5th Emily Nash

Ladies Fascinator: 1st Becky Dalrymple; 2nd Stephanie Pearce

Photograph: 1st Simon McCornick; 2nd Libby Templeton; 3rd Lynn Wilson; 4th Marie Atcheson; 5th Dorothy Wilson

Further Article Metal: 1st Adam Vance; 2nd Adam Vance; 3rd Mollie Miller Smith; 4th John Sproat; 5th Mairi Adams

Further Article Sewn: 1st Robyn Wallace; 2nd Fay Wallace; 3rd Stephanie Pearce; 4th Mollie Miller Smith; 5th Claire Cannon

Further Article Wooden: 1st Emily Nash; 2nd Claire Cannon; 3rd Mairi Adams; 4th John Sproat; 5th Gillian Pearce

MISCELLANEOUS

3 Pieces Tablet: 1st Lynn Wilson; 2nd Tara Little; 3rd Hannah Birse; 4th Liz Birse; 5th Liz Birse

3 Pieces Coconut Ice: 1st Holly Sproat

Cheesecake: 1st Robyn Wallace; 2nd Tara Little; 3rd Sarah McWilliam; 4th Mairi Adams

Sloe Gin: 1st Tara Little; 2nd Tara Little; 3rd Libby Templeton; 4th Libby Templeton; 5th Laura Lawson

Novelty Cupcake: 1st Libby Templeton; 2nd Laura Lawson; 3rd Libby Templeton; 4th Mairi Adams

EGGS

3 Brown Eggs: 1st Robert Templeton; 2nd Tara Little; 3rd Dorothy Wilson; 4th Lynn Wilson; 5th Tara Little

3 White Eggs: 1st Pauline hill; 2nd Lynn Wilson

Decorated Egg: 1st Lynn Wilson

FLOWER SECTION

Christmas Themed Arrangement: 1st Debbie Gunby

REALLY YOUNG FARMERS

Decorated Egg: 1st Pippa Vance

Drawing of Farm Machinery: 1st Ross Adams; 2nd Emma Atcheson

Animal Sock Puppet: 1st Pippa Vance

Decorated Digestive Biscuit: 1st Pippa Vance; 2nd Ross Adams

Toy Farm: 1st Emma Atcheson; 2nd = Ross Adams & David Lawson