Whithorn Flower Show 2016

Whithorn and District Horticulture Society held a very successful 64th Annual show last weekend in the New Town Hall in Whithorn.

Due to the good weather conditions prior to the show entries were in excess of 900 with an excellent display of flowers and produce. The official opening and presentation of trophies was carried out on the Friday night by Gill Baillie a keen supporter of the show. The 2017 show will be on 18th and 19th August.

Whithorn Flower Show Winners
Jack Lyons with his great grandfather Johnny Lyons' trophy at one of his winning exhibits.

Whithorn Flower Show Winners Jack Lyons with his great grandfather Johnny Lyons' trophy at one of his winning exhibits.

RESULTS 2016

Most Outstanding Exhibit in Show Joe Proudlock

Most Points Open Vegetable William McGinn

Most Outstanding Exhibit in Vegetable section Joe Proudlock

Most Points Open Cut Flowers Ian Park

Most Outstanding Exhibit Class 60 Hugh McWilliam

Most Outstanding in Dahlia Classes Robert Farley

Most Outstanding Class 62 Hugh McWilliam

Most Outstanding Exhibit Open Cut Flowers Ian Park

excl Dahlias & Sweet Peas

Most Points Open Pot Plants Lillian Hutchison

Most Points Sweet Pea Classes Roy Walter

Best pot Plant in Show Kirsty Currie

Most points Potato Class Joe Proudlock

Most Points Decorative Section Linda Galloway

Most Outstanding Exhibit Decorative Marjorie Vance

Best Exhibit Class 100 Marjorie Vance

Best Exhibit in Miniature Class Linda Galloway

Most Points Confined Section Johnny Lyons

Best Exhibit Confined Vegetable Bob Marr

Best Exhibit Confined Cut Flowers John Lyons

Most Points Confined Vegetables Johnny Lyons

Most Points Confined Pot Plants William Martin

Best Exhibit Confined Pot Plant William Martin

Most Points Confined Cut Flowers Johnny Lyons

Most Outstanding Exhibit Class 134 Margaret Turner

Best Exhibit Primary Group Class Whithorn Pr 6/7

Most Points Children 5 --7 years Pippa Vance

Most points Children 8--12 years Ciara Jolly

Most Points Young Photographer Victoria Smith

Best Exhibit Children Section Amy Vance

S.W.R.I. Cup Glasserton

Most Points Baking Classes Claire Maxwell

Most Points Miscellaneous Classes Linda Galloway

Most Points Arts & Crafts Section Madge Vance

Most Outstanding Exhibit Arts & Crafts Claire Maxwell

Most Outstanding Painting Classes Val Fletcher

Best Black & White Photograph Rose Chilton

Best Scene Whithorn Glasserton or Sorbie Parishes Trevor Rigby

Best Colour Photograph Trevor Rigby

Most Outstanding in Egg Classes William Martin

OPEN VEGETABLES SECTION

Class 1 Collection of Vegetables (6 kinds) 1st Joe Proudlock

Class 2 4 Potatoes,oval or round, white 1st Joe Proudlock 2nd Audrey Ryan

Class 3 4 Potatoes, kidney, white 1st Joe Proudlock

Class 4 4 Potatoes, oval or round,coloured 1st Joe Proudlock

Class 5 4 Potatoes, kidney, coloured 1st Joe Proudlock

Class 6 9 Potatoes 3 distinct varieties 1st Joe Proudlock 2nd John Lyons

Class 7 4 Onions, quality 1st Joe Proudlock

Class 8 4 Onions, heaviest 1st Roy Walters

Class 9a 4 Globe Onion Sets. 1st William McGinn 2nd Joe Proudlock 3rd William McGinn

Class 9b 4 Flat Onion Sets 1st William McGinn 2nd William McGinn 3rd William McGinn

Class 10 6 Shallots. 1st Ian Gemmell 2nd Ian Gemmell 3rd William McGinn

Class 11 6 Shallots, pear-shaped 1st William McGinn 2nd William McGinn 3rd Roy Walters

Class 12 3 Leeks, long. no entries

Class 13 2 Pot Leeks. 1st Mike Strike 2nd Mike Strike

Class 14 1 Leek, longest no entries

Class 15 2 Cauliflowers 1st William McGinn 2nd William McGinn 3rd Joe Proudlock

Class 16 3 Carrots. 1st Steven Broll

Class 17 6 Tomatoes, with1/2” stalk attached. 1st Joe Proudlock 2nd Tom Hutchison 3rd Audrey Ryan

Class 18 1 Truss Tomatoes, ripe. 1st Bob Marr

Class 19 3 Beetroot. 1st William McGinn 2nd John Lyons 3rd Ian Gemmell

Class 20 3 Parsnips. 1st Steven Broll 2nd Steven Broll 3rd William McGinn

Class 21 1 Vegetable Marrow 1st William McGinn 2nd Carol Sawyer 3rd no name

Class 22 3 Courgettes. 1st Juliet Orr-Ewing 2nd William McGinn

Class 23 6 Pods Peas. 1st John Lyons 2nd Mike Strike 3rd Audrey Ryan

Class 24 6 Pods Broad Beans 1st William McGinn 2nd William McGinn 3rd William McGinn

Class 25 6 Pods French Beans 1st William McGinn 2nd William McGinn 3rd William McGinn

Class 26 6 Pods Runner Beans 1st Roy Walters 2nd John Lyons 3rd William Dods

Class 27 3 Garden Turnips, 1 Variety 1st Roy Walters

Class 28 1 Cucumber 1st William McGinn 2nd William McGinn 3rd William McGinn

Class 29 1 Pot Pasley (one root) 1st Ian Gemmell

Class 30 1 Cabbage. 1st Roy Walters 2nd Mike Strike

Class 31 1 Cabbage (red) 1st Roy Walters 2nd William McGinn 3rd William McGinn

Class 32 2 Lettuce. 1st Jeanette Duncanson 2nd Roy Walter 3rd Mike Strike

Class 33 2 Heads Celery. no entries

Class 34 Any other vegetable/ herb not included in above 1st Steven Broll 2nd Roy Walter 3rd Ian Gemmell

Class 35 Housewife’s Collection of Vegetables no entries

FRUIT

Class 36 1 Dish Gooseberries (approx. half lb. 1st Lisa Templeton

Class 37 4 Dessert Apples 1st Byron Chamberlain 2nd Mary Chamberlain 3rd Morag Donnan

Class 38 4 Cooking Apples 1st Ethel Vance 2nd Tony Lawrie 3rd Lisa Templeton

Class 39 4 Heavies Apples 1st Ethel Vance 2nd Byron Chamberlain 3rd Lisa Templeton

Class 40 1 Dish Blackcurrants (approx. half lb) 1st Jenny Bainbridge

Class 41 1 Dish any other Fruit not included in above. 1st Tom Hutchison 2nd Roy Walter 3rd Mary Chamberlain

Most Points

OPEN POT PLANTS

Class 42 Gloxinia no entries

Class 43 1 Pelargonium in Flower (Regal) no entries

Class 44 1 Pelargonium, Zonal (Geranium) 1st Ian Gemmell 2nd William Martin 3rd Ian Gemmell

Class 45 Pot Plants in Container no entries

Class 46 Begonia, Pendulant no entries

Class 47 Begonia, Double no entries

Class 48 Fuchsia, Bush. 1st William Martin

Class49 Fuchsia, standard 1st David Turner

Class 50 Foliage Plant, any kind 1st Vicky Wilson 2nd Jeanette Duncanson

Class 51 Any other Flowering Pot Plant 1st Linda Hall

Class 52 1 Cactus, not over 3ft in Height 1st Tom Glanville 2nd Tom Glanville

Class 53 Miniature Garden, Cacti and succulents no entries

Class 54 Streptocarpus 1st Lillian Hutchison 2nd Lillian Hutchison 3rd Lillian Hutchison

OPEN CUT FLOWERS

Class 55 Sweet Peas,1vase,1 kind,9 spikes, Blues 1st Roy Walter

Class 56 Sweet Peas 1vase 1kind 9spikes Pink 1st Joe Proudlock

Class 57 Sweet Peas 1vase 1kind 9spikes Reds. no entries

Class 58 Sweet Peas 1vase 1kind 9spikes Cream/ White 1st Joe Proudlock 2nd Roy Walter

Class 59 Sweet Peas 1vase, mixed,12 spikes 1st Roy Walter

Class 60 Roses, 6 blooms on board, at least 3 varieties 1st Hugh McWilliam 2nd Hugh McWilliam

Class 61 Roses, 1 Vase, 6 blooms no entries

Class 62 Roses, single bloom 1st Hugh McWilliam 2nd Hugh McWilliam 3rd Hugh McWilliam

Class 63 Polyantha Roses 1 vase 3 stems no entries

Class 64 Floribunda Roses 1 vase 3 stems 1st Juliet Orr-Ewing

Class 65 Rambler Roses, 1 vase, 3 stems no entries

Class 66 Herbaceous, 1 vase, mixed 1st Ian Park

Class 67 Mixed Flowers,1 vase cut from open border 1st Ian Park 2nd James Murray 3rd Jeanette Duncanson

Class 68 Phlox, 1 vase, 3 spikes, 3 varieties 1st no name

Class 69 Phlox, 1 vase, 3 spikes, 1 variety 1st Ian Park 2nd Madge Vance

Class 70 Asters, 1 vase, 6 blooms no entries

Class 71 Chrysanthemums, 1 vase, 3 blooms, incurved no entries

Class 72 Chrysanthemums, 1 vase, 3 blooms, reflex no entries

Class 73 Spray Chrysanthemums 5 stems max 1st David Hunter 2nd David Hunter

Class 74 Butterfly Gladioli, 1 vase, 4 spikes no entries

Class 75 Primulinus Gladioli, 1 vase, 4 spikes no entries

Class 76 Gladioli, 1 vase, 3 spikes 1st Hugh McWilliam 2nd Joe Proudlock

Class 77 Gladiolus, 1 vase, 1 spike 1st Hugh McWilliam 2nd Hugh McWilliam 3rd William Dodds

Class 78 Hardy Annuals, 1 vase 1st Ian Park

Class 79 Half Hardy Annuals, 1 vase. no entries

Class 80 Marigolds, Calendula, 1 vase, 6 blooms 1st Ian Park

Class 81 Marigolds, French, 1 vase, 6 blooms 1st Ian Park 2nd Audrey Ryan 3rd Johnny Lyons

Class 82 Marigolds African, 1 vase, 6 blooms no entries

Class 83 Pansies, 6 blooms on board 1st William Martin 2nd William Martin

Class 84 Violas, 6 blooms on board no entries

Class 85 Flowering Shrub, 1 vase, 1 variety 1st Lillias Brown 2nd Norma Whitton 3rd Ian Park

Class 86 Antirrhinums, 1 vase, 6 spikes no entries

Class 87 1 Vase Border or Cottage Carnations no entries

Class 88 Dahlias,3vases,3blooms,3distinct varieties 1st Robert Farley 2nd James Murray 3rd Jenny Bainbridge

Class 89 Dahlias,1specimen bloom,decorative giant 1st James Murray

Class 90 Dahlias, 1 vase, 3 decorative. 1st Robert Farley 2nd Robert Farley 3rd Jeanette Duncanson

Class 91 Dahlias, 1 vase, 3 Cactus or Semi-Cactus 1st Robert Farley 2nd Robert Farley 3rd Robert Farley

Class 92 Dahlias, 1 vase, 3 miniature Cactus or Semi 1st James Murray 2nd James Murray

Class 93 Dahlias, 1 vase, 6 blooms, Pom-pon, 1st James Murray 2nd Joe Proudlock

Class 94 Dahlias, 1 vase, 3 blooms, ball. 1st James Murray

Class 95 Dahlias, 1 vase, single, 6 blooms 1st Ian Park

Class 96 Dahlias, 1 vase, 6 blooms, any other variety

DECORATIVE SECTION

Class 97 Table Centre- not exceeding 9” high 1st Marjorie Vance 2nd Janice Houghton-Wallace 3rd Linda Galloway

Class 98 Arrangement in a Cup and Saucer 1st Linda Galloway 2nd Lorraine Gaw 3rd Vivien Campbell

Class 99 An Arrangement of five silk flowers 1st Linda Galloway

Class 100 Arrangement incorporating Roses 1st Marjorie Vance 2nd Linda Galloway 3rd Lorraine Gaw/ Vivien Campbell

Class 101 All Foliage Arrangement 1st Marjorie Vance 2nd Janice Houghton-Wallace 3rd Vivien Campbell

Class 102 Arrangement for a Wedding 1st Marjorie Vance 2nd Lorraine Gaw 3rd Linda Galloway

Class 103 Miniature Exhibit of Flowers 1st Linda Galloway 2nd Linda Galloway 3rd Vivien Campbell

CONFINED VEGETABLE SECTION

Class 104 3 Carrots, long or intermediate no entries

Class 105 3 Carrots, other than long or intermediate no entries

Class 106 6 Shallots 1st Johnny Lyons

Class 107 6 Shallots, pear-shaped 1st Johnny Lyons

Class 108 4 Potatoes, round or oval 1st Johnny Lyons 2nd Carol Sawyer

Class 109 4 Potatoes, kidney. 1st John Lyons 2nd Johnny Lyons

Class 110 6 Pods Peas. 1st Johnny Lyons 2nd John Lyons

Class 111 6 Pods French Beans 1st John Lyons 2nd Johnny Lyons

Class 112 6 Pods Broad Beans 1st John Lyons

Class 113 1 Cabbage 1st Bob Marr 2nd John Lyons 3rd David Bainbridge

Class 114 3 Garden Turnips, 1 variety no entries

Class 115 1 Cucumber 1st Tony Lawrie 2nd Johnny Lyons 3rd Graham Glanville

Class 116 2 Lettuce 1st Ester Hamill

Class 117 3 Leeks (long) no entries

Class 118 2 Leeks, pot Tony Lawrie

Class 119 4 Onions, quality no entries

Class 120 4 Onions sets 1st John Lyons 2nd Steven Broll 3rd Johnny Lyons

Class 121 3 Beetroot 1st Johnny Lyons

Class 122 1 Cauliflower - 3” stem no entries

Class 123 4 Sprays of Parsley 1st Johnny Lyons

CONFINED CUT FLOWERS

Class 124 1 Vase Spray Chrysanthemums, 3 blooms mixed no entries

Class 125 1 Vase Asters, 6 blooms no entries

Class 126 1 Vase Roses, 6 blooms no entries

Class 127 Rose, single bloom 1st Johnny Lyons 2nd Jenny Ludlam 3rd Vivien Campbell

Class 128 1 Vase Sweet Peas,12 spikes, mixed 1st Johnny Lyons 2nd Margaret Cronie 3rd Kirsty Currie

Class 129 1 Vase Sweet Peas, 6 spikes, 1 kind 1st Margaret Cronie 2nd Jenny Ludlam 3rd Kirsty Currie

Class 130 1 Vase, 3 Dahlias, Decorative 1st Jenny Bainbridge 2nd John Lyons 3rd Juliet Orr-Ewing

Class 131 1 Vase, 3 Dahlias,Cactus 1st John Lyons 2nd Johnny Lyons

Class 132 1 Vase, 3 Dahlias,Pom-pon 1st Lillian Hutchison

Class 133 1 Vase, 3 Dahlias, Ball 1st John Lyons 2nd Lillian Hutchison

Class 134 1 Vase Flowers, cut from open border 1st Margaret Turner 2nd Jenny Ludlam 3rd Whithorn Evergreens

Class 135 1 Vase, Gladioli, 3 spikes, mixed no entries

Class 136 1 Gladiolus 1st Tony Lawrie 2nd Johnny Lyons 3rd William Dodds

Class 137 1 Vase Border Carnations, 6 blooms no entries

Class 138 1 Vase Hardy Annuals no entries

Class 139 1 Vase, Half Hardy Annuals no entries

Class 140 Pansies,6 blooms on board 1st William Martin 2nd Johnny Lyons

CONFINED POT PLANTS

Class 141 Fuchsia 1st William Martin

Class 142 Begonia, Pendulant no entries

Class 143 Begonia, Double 1st David Turner

Class 144 Pelergonium, Zonal (Geranium) 1st William Martin

Class 145 1 Pelergonium (Regal) 1st William Martin 2nd Vivien Campbell

Class 146 1 Cactus, not more than 3ft in height 1st Carol Sawyer

Class 147 1 Succulent Plant 1st Kirsty Currie

Class 148 1 Foliage Plant 1st Juliet Orr-Ewing

Class 149 Any other Pot Plant in Bloom 1st Vivien Campbell 2nd Hazel Smith 3rd Carol Sawyer

Class 150 Streptocarpus no entries

CHILDREN’S SECTION

A Pre-School Children

A1 Picture to be coloured in 1st Sam Vance 2nd Stuart McKinnel 3rd Charlotte Vance 4th Anna Vance

A2 Flowers in a Mug 1st Sam Vance

B Children 5-7 Years

B1 Posy of Flowers no entries

B2 Picture at the Park 1st Shiloh Boyce 2nd Kerr Buchanan 3rd Aaron Lochrie 4th Kady-Leigh West

B3 Paint a Pebble 1st Craig McKinnel 2nd Pippa Vance

B4 A Sweetie Bracelet 1st Pippa Vance

B5 3 Chocolate Krispies 1st Pippa Vance 2nd Craig McKinnel

C Childrens 8-12 Years

C1 Miniature Garden 1st Amy Vance 2nd Ciara Jolly 3rd Ciara Jolly 4th Victoria Smith

C2 Handmade Card 1st Ciara Jolly 2nd Ciara Jolly 3rd Ciara Jolly 4th Ruby Vance

C3 Self Portrait 1st Holly Ann Martin 2nd Annabelle Smith 3rd Ryan Williams 4th Victoria Smith

C4 Craft Item 1st Victoria Smith 2nd Gregor Vance 3rd Ciara Jolly 4th Amy Vance

C5 Decorated Cup Cake 1st Ciara Jolly 2nd Ciara Jolly 3rd Ciara Jolly 4th Victoria Smith

D Young Photographer

D1 9 Years & under Plant Life 1st Keldi Neeson 2nd Douglas Smith 3rd Kacey Brown 4th Kerr Buchanan

D2 10-16 Years \animal \picture 1st Victoria Smith 2nd Ciara Jolly 3rd Finlay Vance 4th Caira Jolly

Primary School Class

INDUSTRIAL SECTION

BAKING CLASSES

Class 151 2 Sweet Girdle Scones 1st Hazel Kirk 2nd Margaret Lomako 3rd Claire Maxwell

Class 152 3 Crumpets 1st Hazel Kirk 2nd Claire Maxwell 3rd Margaret Lomako

Class 153 3 Fruit Scones, round 1st Meg Turner 2nd Hazel Kirk 3rd Margaret Cronie

Class 154 3 pancakes 1st Claire Maxwell 2nd Hazel Kirk 3rd Dorothy Kiltie

Class 155 3 Potato Scones 1st Margaret Cronie 2nd Dorothy Kiltie 3rd Greta Hawthorn

Class 156 Yogurt Loaf 1st Lillian Hutchison 2nd Claire Maxwell 3rd Margaret Cronie

Class 157 3 Butterfly Cakes 1st Vivien Campbell 2nd Claire Maxwell 3rd Ethel Vance

Class 158 3 Pieces Tray Bake 1st Claire Maxwell 2nd Ethel Vance 3rd Linda Galloway

Class 159 1 Gingerbread 1st Lillian Hutchison 2nd Lorraine Gaw 3rd Hazel Kirk

Class 160 Banana Loaf 1st Claire Maxwell 2nd Jeanette Duncanson 3rd Hazel Kirk

Class 161 1 Sultana & Cherry Cake 1st Lillian Hutchison 2nd Lilias Brown 3rd Madge Vance

Class 162 Sponge Sandwich 1st Margaret Cronie 2nd Claire Maxwell 3rd Hazel Kirk

Class 163 Single decorated Sponge 1st Claire Maxwell 2nd Ethel Vance 3rd Carol Sawyer

Class 164 Fruit Loaf 1st Sarah Beveridge 2nd Claire Maxwell 3rd Shona McKinnel

Class 165 3 Individual Bakewell Tarts 1st Claire Maxwell 2nd Margaret Cronie 3rd Margaret Lomako

Class 166 3 Custard Creams 1st Claire Maxwell 2nd Dorothy Kiltie 3rd Lisa Templeton

Class 167 3 Empire Biscuits 1st Claire Maxwell 2nd Margaret Cronie 3rd Lisa Templeton

Class 168 3 Shortbread Biscuits 1st Dorothy Kiltie 2nd Margaret Cronie 3rd Hazel Kirk

Class 169 Teaplate with 3 items for Afternoon Tea 1st Claire Maxwell 2nd Margaret Cronie 3rd Hazel Kirk

Class 170 3 Meringue Shells 1st Margaret Cronie 2nd Madge Vance 3rd Lisa Templeton

MISCELLANEOUS

Class 171 Marmalade 1st Christine McKinnel 2nd Ethel Vance 3rd Juliet Orr-Ewing

Class 172 Raspberry Jam 1st Christine McKinnel 2nd Rosie Maxwell 3rd Greta Hawthorn

Class 173 Strawberry Jam 1st Christine McKinnel 2nd Jeanette Duncanson 3rd Rosie Maxwell

Class 174 Jar of Jelly 1st Linda Galloway 2nd Ian Gemmell 3rd Rosie Maxwell

Class 175 Lemon Curd 1st Madge Vance 2nd Christine McKinnel 3rd Rosie Maxwell

Class 176 Chutney any variety 1st Hazel Kirk 2nd Lillian Hutchison 3rd Rosie Maxwell

Class 177 Wedge of Savoury Quiche 1st Margaret Cronie 2nd Linda Galloway 3rd Margaret Lomako

Class 178 Ramekin of Pate’ 1st Linda Galloway 2nd Christine McKinnel 3rd Madge Vance

Class 179 Individual Sweet 1st Ethel vance 2nd Linda Galloway 3rd Hazel Kirk

Class 180 Tablet 1st Lillias Brown 2nd Hazel Kirk 3rd Rosie Maxwell

Class 181 Truffles 1st Linda Galloway 2nd Rosie Maxwell 3rd Lillias Brown

Class 182 Treacle Toffee 1st Lillias Brown 2nd Raphaela Chettle 3rd Rosie Maxwell

Class 183 1 Bottle Wine 1st Carol Sawyer 2nd Graham Glanville 3rd Sarah Beveridge

Class 184 1 Bottle Liqueur 1st Lillian Hutchison 2nd Tom Hutchison 3rd Mel Duncan

Class 185 1 Bottle Sloe Gin 1st Linda Galloway 2nd Hazel Smith 3rd Tom Hutchison

ARTS AND CRAFTS

Class 186 Novice Class any craft no entries

Class 187 Fisherman’s Hat (gift class) 1st Madge Vance 2nd Margaret Cronie 3rd Lillias Brown

Class 188 Sewn Article 1st Lynda Rigby 2nd Lynda Rigby 3rd Lynda Rigby

Class 189 Knitted Scarf 1st Kath Turner 2nd Rosie Maxwell 3rd Fiona Buchanan

Class 190 Child’s Knitted Garment 1st Fiona Buchanan 2nd Fiona Buchanan 3rd Juliet Orr-Ewing

Class 191 Bonnet for premature baby (Gift Class) 1st Madge Vance 2nd Morag Donnan 3rd Vicky Wilson

Class 192 Best use 100gms Wool 1st Madge Vance 2nd Jenny Bainbridge 3rd Madge Vance

Class 193 Soft Toy 1st Claire Maxwell 2nd Madge Vance 3rd Fiona Buchanan

Class 194 Gift Wrapped Box 1st Linda Galloway 2nd S. Robertson 3rd Susan Brown

Class 195 Long-sleeved Pullover or Cardigan.Adult 1st Rosie Maxwell 2nd Margaret Lomako 3rd Kath Turner

Class 196 Any Embroided Article other than Canvas 1st Madge Vance

Class 197 Pin Cushion 1st Madge Vance 2nd Madge Vance 3rd Lynda Rigby

Class 198 Any other Craft not included in Schedule 1st Mary McNeillie 2nd Kath Turner 3rd Val Crank

Class 199 Article in Canvas Embroidery 1st Madge Vance 2nd Kris Jones

Class 200 Cross Stitch Picture 1st Janet Low 2nd Margaret Lomako 3rd Janet Low

Class 201 Handmade Card 1st Linda Galloway 2nd Mel Duncan 3rd Melanie Lewicki

Class 202 Computer made Greetings Card no entries

Class 203 Any other Knitted Article 1st Madge Vance 2nd Kath Turner 3rd Val Crank

Class 204 Article in Crochet 1st Madge Vance 2nd Jenny Bainbridge 3rd Sheila Steel

Class 205 Dressed Doll 1st Vicky Wilson 2nd Vicky Wilson 3rd Margaret Lomako

Class 206 Baby’s Garment 1st Madge Vance 2nd Sarah Beveridge 3rd Margaret Cronie

Class 207 Sewn Soft Toy 1st Jenny Bainbridge 2nd Mary McNeillie

Class 208 Christmas Tree Decoration 1st Madge Vance 2nd Lillias Brown 3rd Lillias Brown

Class 209 Wood Craft Article 1st Walter Lewicki

PAINTINGS

Class 210 Painting in Oil or Acrylic 1st Susan Brown 2nd Dave Coe 3rd Dave Coe

Class 211 Painting in Water Colour 1st Val Fletcher 2nd Levi Lewicki 3rd Dave Coe

Class 212 Drawing in Pencil, pen or charcoal 1st Val Fletcher 2nd Levi Lewicki 3rd Levi Lewicki

Class 213 Exhibit in any other medium 1st Rosalind Galloway 2nd S. Robertson 3rd Trevor Rigby

PHOTOGRAPHY

Class 214 Black and White Photograph 1st Rose Chilton 2nd Hazel Smith 3rd Dave Coe

Class 215 Colour Photograph 1st Levi Lewicki 2nd Alison Lewicki 3rd Rose Chilton

Class 216 Colour Photograph 8x6 or under 1st Alison Lewicki 2nd Rose Chilton 3rd John Wilson

Class 217 Best Scene View 1st Trevor Rigby 2nd Hazel Smith 3rd Rose Chilton

EGGS

Class 218 3 Hen Eggs, white 1st Joe Vance 2nd Carol Sawyer 3rd Tom Glanville

Class 219 3 Hen Eggs, brown 1st William Martin 2nd Ann McColm 3rd Janis Houghton-Wallace

Class 220 3 Duck Eggs, white 1st Ann McColm 2nd Janis Houghton-Wallace

Class 221 3 Duck Eggs, coloured 1st Finlay Vance 2nd Janis Houghton-Wallace

Class 222 3 Eggs any other kind 1st Anna Vance 2nd Graham Glanville 3rd Janis Houghton-Wallace