Newton Stewart Flower Show 2015

The annual Newton Stewart and District Horticultural Society Flower Show returned in a blaze of glory after last year’s break due to the McMillan Hall renovations.

There was an excellent display of flowers, fruit, vegetables, baking and crafts with entries well up on the last show in 2013.

Friday 11th September'Newton Stewart Flower Show'Newton Stewart Flower Show 2015 prize winners

Friday 11th September'Newton Stewart Flower Show'Newton Stewart Flower Show 2015 prize winners

Trophy Winners

The Whitehills Rosebowl - W McGinn

Shield – W McGinn

The Keir Cup – W McGinn

Shield -J Murray

Shield - A Groves

Society Cup - A Groves

Bargaly Cup – E Ferguson

Ovenstone Rosebowl – H McWilliam

Stuart Cup – D McWhirter

Coronation Cup – J Murray

Chrysanthemum Quaich –

Creetown Cup – J Murray

Bell Salver – E Ferguson

Bell Trophy – J McGaw

The Nelson Cup – M Erskine

The Barskeoch Cup – M Erskine

The V Nicholson Trophy - J Chambers

Society Cup – M Sharp

The Whammond Salver – S Grimes

Shield - M Hewitson

Cairnsmore Cup –

Society Shield – J Proudlock

Florence Cup – C Mottram

Barraer Cup - Penninghame School

The Thomson Salver- B Beattie

Dr J Marshall Cup – B Beattie

RESULTS

Pot Plants

Geranium - 1, E Ferguson; 2, E Ferguson

Foliage plant, any variety - 1, E Ferguson; 2, E Ferguson; 3, J Thomson

Cactus or succulent - 1, S Grimes; 2, M Grimes; 3, S Grimes

Any other plant, not classified - 1, M Strain; 2, N Bell; 3, E Ferguson

Most outstanding exhibit ex Fuchsia - M Strain

Society Spoon Special prize for Fuchsia class 11-12 - E Ferguson

Most points in section - E Ferguson

Roses

National Rose Society medal most outstading exhibit - H McWilliam

Most successful exhibitor - H McWilliam

vase, one rose only – 1, H McWilliam; 2, H McWilliam; 3, E Ferguson

Board, 6 blooms, one of more varieties - 1, H McWilliam; 2, H McWilliam

6 blooms, roses in Society’s Bowl at least three varieties -1, H McWilliam

1 vase, 3 blooms, one variety -1, H McWilliam

Sweet Peas

Most outstanding vase - J Proudlock

1 vase sweet peas, 9 spikes, 3 or more varieties -1, J Proudlock

Dahlias

Three vases, 3 blooms in each, not less than 3 varieties - 1, J Murray; 2, B Farley

Vase giant decorative dahlias, 1 bloom - F Cannon

Vase large decorative dahlisa, 3 blooms - F Cannon

Vasr medium decorative dahlias, 3 blooms - R Farley; 2, F Cannon

Vase small decorative dahlias, 3 blooms - R Farley; 2, F Cannon

Vase miniature decorative dahlias, 3 blooms - J Murray

Vasr medium cactus or semi-cactus dahlias, 3 blooms - R Farley

Vase small cactus or semi-cactus dahlias, 3 blooms - R Farley; 2, J Murray

Vase miniature cactus or semi-cactus dahlias, 3 blooms - J Murray

Vase small ball dahlias, 3 blooms - 1, F Cannon; 2, R Farley

Vase miniature ball dahlias, 3 blooms - 1, F Cannon; 2, J Murray

Vase small pom-pom dahlias, 6 blooms - 1, J Proudlock; 2, R Farley; 3, J Murray

Vasr any dahlia which do not fall into any of the above classes - 1, R Farley

National Dahlia Society Silver Medal for most outstanding vase - R Farley

Bronze medal for nest best - R Farley

best vase class 24 - R Farley

best vase cactus or seni-cactus - R Farley

Best vase pom-pom - F Cannon

Herbaceous and Annuals

3 vases gladioli, 2 spikes in each vase -1, J Murray

1 vase gladioli, 3 spikes – 1, J Proudlock; 2, J Murray

1 vase gladioli, 1 spike -1, J Proudlock; 2, J Proudlock; 3, J Murray

1 vase herbaceous and annuals, arranged for effect -1, E Ferguson

I vase mixed border flowers - -1, J Murray; 2, E Ferguson

1 vase herbaceous, one variety -1, E Ferguson; 2, Jan Smyth; 3, Jan Smyth

1 vase mixed annuals – 1, Jo Chambers

Class 39 – 1, J Murray

Class 45 -1, E Fergusson

Best vase of gladioli - J Proudlock

best exhibit in classes 45 – 61 - J Murray

Best vase in Class 41 Gladioli - J Proudlock

Chrysanthemums

1 vase of chrysanthemums, 3 blooms, one variety, intermediate, large - 1, D McWhirter

1 vase of chrysanthemums, 3 blooms, one variety, medium, intermediate - 1, D McWhirter

1 vase of chrysanthemums, 5 blooms - 1, D McWhirter

1 vase of spray chrysanthemums, 3 blooms, one or more varieties, maximum 5 stems (Natural) - 1, D Hunter

1 vase of spray chrysanthemums, one or more varieties, maximum 5 stems (Exhibition) -1, D Hunter

1 vase of spray chrysanthemums, for effect - D McWhirter

Class 62 -

Most outstanding vase - D McWhirter

National Society Bronze Medal for next best vase - D McWhirter

Special prize for most outstanding exhibit in class 62 -

Best vase in classes 71-72 - D Hunter

Fruit & vegetables

4 tomatoes - 1, F Cannon; 2, F Cannon; 3, S Cronnie

6 pods runner beans -1, W McGinn; 2, F Cannon; 3, W McGinn

6 shallots, red -1, W McGinn; 2, W McGinn

6 shallots , yellow - 1, W McGinn; 2, W McGinn

6 shallots, pear shaped - 1, W McGinn

6 pods peas - 1, F Cannon; 2, W McGinn; 3, W McGinn

6 pods French beans -1, W McGinn; 2, W McGinn

1 cucumber -1, W McGinn; 2, W McGinn; 3, J Bell

3 beetroot, round -1, W McGinn; 2, L Templeton; 3, W McGinn

3 carrots, stump-rooted -1, J Proudlock; 2, J Propudlock; 3, A Hastings

2 leeks, long -1, A hastings; 2, L Templeton

3 onions, quality -1, 1, W McGinn; 2, A Groves; 3, A Groves

4 onions, from set, round -1, W McGinn; 2, W McGinn

4 onions, from set, flat – 1, W McGinn; 2, W McGinn; 3, A Groves

1 cabbage - 1, L Templeton; 2, W McGinn; 3, W McGinn

1 cabbage, red - 1, W McGinn; 2, W McGinn

Collection of vegetables, 4 varieties - 1, J Proudlock

4 eating apples - 1, E Ferguson; 2, E Ferguson

Best exhibit of vegetables excluding leeks and onions - J Proudlock

Best exhibit of onions - W McGinn

Best exhibit of leeks - A Hastings

Section II

Vegetables

6 pods peas - 1, Jan Smyth

6 pods French beans - 1, Jo Chambers

3 Leeks - 1, A Groves; 2, A Groves; 3, L Templeton

3 Pot Leeks - 1, A Groves; 2, A Groves

3 onions, seed - 1, A Groves; 2, A Groves

3 onion sets - 1, A Groves; 2, A Groves

3 beetroot, round - 1, L Templeton

Most outstanding exhibit - A Groves

Most points in section - A Groves

Primary School Cup

P1 - drawing of a house in black pen, A4 - 1, Anna Woods(P); 2, Rheagan Casker (P); 3, Campbell Donnan (P)

P2 - wax resist flower, A4- 1, Ruby McShane (P); 2, Macy Frame (P); 3, Megan McI (p)

P3 - butterfly collage, A4 - 1, James Moore (M); 2, Lewis Murdoch (P); 3, Owen McKeown (M)

P4 - first verse handwritten of Mary, Mary, Quite contrary - 1, Lucy Stocks (P); 2, Aimi Hughes (P); 3, Steven McWilliam (M)

P5 - Handmade birthday card, A5 - 1, Abbie Gurling (P); 2, Jo Marshall (M); 3, Katie Cuthbertson (P)

P6 - silouette of trees, A4 - 1, Caela Mottram (P); 2, Logan Anderson (M); 3, Teresa Ho (St N)

P7 - abstract design, any medium, A4 -1, Sophie Fitzimmons (P); 2, Vanessa Ho (St N); 3, Kasey-Leigh Cluckie (P)

Children’s Open Section

Pre school, finger painting on A4 – 1, Faith; 2, Keevah Lee; 3, William W

Primary 1-3 – pasta necklace-1, Macy Frame; 2, Niamh Heron; 3, Jamie Robbins

Any age – decorated cup cakes -1, Georgi Frame; 2, Niamh Heron; 3, Samantha Cronnie

Any age - decorated biscuits - 1, Georgi Frame; 2, Niamh Heron; 3, Jamie Robbins

Any age - any craft item - 1, Eilidh Fisher; 2, Bronagh Beattie; 3, Teresa Ho

Any age - any needlework item - 1, Bronagh Beattie; 2, Eilidh Fisher; 3, Eilidh Jess

Best exhibit in pre-school - Faith

Best exhibit Primary 1-3 - Macy Frame

Best exhibit Primary 4-7 - Georgie Frame

Best exhibit in 131- Bronagh Beattie

Decorative Class

Bladnoch Distillery, an exhibit - 1, Lesley Robbins; 2, S Cronnie; 3, M Erskine

Galloway Hills, an exhibit - 1, S Connie; 2, L Robbins; 3, J Smyth

Book Festival, a silk exhibit - 1, S Cronnie; 2, M Erskine; 3, L Robbins

Dark Skies, a modern exhibit - 1, M Erskine; 2, J Smyth; 3, L Robbins

Pageant day, an exhibit - 1, M Erskine; 2, L Robbins; 3, J Smyth

Most successful exhibitor - M Erskine

Best exhibit - M Erskine

Novice class

Afternoon tea, exhibit in a tea cup - 1, Jo Chambers; 2, A Hamilton; 3, H Mitchell

Round and about, a table arrangement - 1, H Mitchell; 2, A Hamilton

Most points in section - H Mitchell

Industrial section

Baking

Wheaten loaf -1, M Sharp

4 plain oven scones -1, M Hewitson; 2, M Erskine

4 fruit scones -1, M Hewitson

4 pancakes -1, M Gordon; 2, J Thomson

Gingerbread (melted method) -1, J McGaw; 2, M Sharp; 3, E Ferguson

Lemon drizzle cake-1, M Hewitson

Apple tart – 1, M Erskine; 2, J Chambers

Jam Swiss roll -1, E Ferguson

2 custard creams -1, E Ferguson

2 melting moments -1, E Ferguson; 2, M Sharp

Single decorated Victoria sponge -1, J Chambers

4 oaty biscuits -1, M Erskine; 2, M Sharp; 3, E Ferguson

4 traybake – 1 variety uncooked -1, M Sharp; 2, A Hamilton; 3, L Robbins

4 shortbread biscuits – 1, M Gordon; 2, E Ferguson; 3, M Hewitson

Cherry and sultana cake – 1, E Ferguson; 2, M Sharp

Most outstanding exhibit in classes 132-139 - J McGaw

Most outstanding exhibit in classes 140-147 - E Fergusson

Class 147 -

Most successful exhibitor in baking classes - E Ferguson

Miscellaneous

Raspberry jam – 1, A Hamilton; 2, M Sharp; 3, J McGaw

Strawberry jam -1, M Sharp; 2, A Hamilton; 3, L Templeton

Fruit jelly -1, M Sharp; 2, L Templeton; 3, A Hamilton

Marmalade -1, J McGaw; 2, M Sharp; 3, J Chambers

Lemon curd -1, M Sharp; 2, A Hamilton; 3, E Ferguson

Chutney -1, M Sharp; 2, A Hamilton

Box of tablet -1, A Hamilton; 2, E Ferguson; 3, M Sharp

4 meringue nests - 1, M Sharp; 2, A Hamilton

Homemade lemonade -1, A Hamilton

4 hen eggs, brown -1, N McCreath

Exhibitor gaining the most points - M Sharp

Best exhibit - M Sharp

Section VII

Arts & Crafts

Baby’s garment – 1, M Sharp; 2, M Gordon; 3, M Sharp

Child’s cardigan -1, N McCreath; 2, N McCreath; 3, M Sharp

Knitted mitts -1, VW Sawyer; 2, N McCreath; 3, M Hewitson

Any other knitted article -1, M Sharp; 2, N McCreath; 3, F Buchanan

Quilted bag -1, S Grimes; 2, M Hewitson

Soft toy, recycled material -1, J Chambers

Article in embroidery -1, M Hewitson; 2, M Hewitson

Article in crochet -1, S Grimes; 2, J Robinson; 3, J Robinson

Article in counted thread -1, S Grimes; 2, N McCreath; 3, M Blackburn

Article in tapestry -1,M Blackburn

Any other textile craft -1, H Laraway; 2, J Robinson; 3, H Laraway

Any other craft not included in schedule -1, B Wardell; 2, B Wardell; 3, H Laraway

Most successful exhibitor - M Hewitson

Best exhibit - S Grimes

Still life painting – any media – 1, Mr Cook; 2, J Thomsom; 3, M Hewitson

A painting – any media – any other subject -1, Mr Cook; 2, N Johnston; 3, J Smyth

A drawing, pencil,pen or ink – 1, M Hewitson; 2, N Johnston; 3, D Ferris

Old black and white photograph - 1, N Johnston; 2, J Thomson; 3, J Robinson

A photograph – an animal -1, J Thomson; 2, A McLean; 3, J Thomson

A photograph – a garden-1, J Murphy; 2, D Ferris; 3, M Hewitson

Best exhibit classes 172-173-174 - Mr Cook