Massive entry list for Gatehouse Flower Show

Gatehouse Flower Show -  Simon Faed,  who opened the show , pauses with Society President Joe Proudlock to admire Joe's outstanding Veg display that won him  a special award .
Gatehouse Flower Show - Simon Faed, who opened the show , pauses with Society President Joe Proudlock to admire Joe's outstanding Veg display that won him a special award .

Gatehouse Horticultural Society had one of their most succesful shows ever last weekend with a massive 864 entries.

Despite the inclement weather the green fingered men and women and children of the town showed a magnificent array of bloom, produce, baking and crafts.

The show was opened by Simon Faed.

2015 TROPHY WINNERS LIST

Mrs Murray-Usher O.B.E. Cup to mark the European Conservation Year. For the most outstanding exhibit in the Horticultural Section (excluding large and small decorative classes.) Mr Joe Proudlock

Bi-centenary Cup presented by Gatehouse Horticultural Society for best exhibit in Class 126 (Raspberry Jam Class 132) Mrs M McWilliam

Mrs Murray-Baillie Silver Challenge Cup for best exhibit of Cut Flowers; Mr Joe Proudlock

Des Wright Memorial Cup for best vase of Dahlias; Mr Mark Paterson

5 Mr H.A .Madeley Cup for the winner of Class 20; Mrs M Martineau 6 Starks the Chemist Cup for best exhibit of Annuals; Mrs S Harris

7. Mr G. Bourne-May Cup for the most outstanding exhibit in Decorative Classes; Mrs Y McConnell

8. Open Cup presented by the Stewartry Flower Club for the competitor gaining most points in Floral Art ; Mrs Y McConnell

9.Mr F.L. Stenhouse Silver Rose Bowl for the best exhibit of Pot Plants; Mrs J Brennan 10.Mr Stewart Paton Silver Challenge Cup for best Exhibit Class 69; Mr Joe Proudlock

11. Shield presented by Mr R Bell, Borgue for the Best Exhibit in the Vegetable section. Mr Joe Proudlock 12. The Lady McCulloch Trophy for the competitor gaining most points in Baking, Preserves, Produce& Handicraft Classes; Mrs E McCarlie

13. Silver Challenge Cup for the most points in Baking; Mrs A M Johnstone

14 The late Mrs Baillie Trophy for the best exhibit in Produce; Mrs E McCarlie

15 Goodall Trophy for the Best Bottle of Wine; No Entries

16. Mr A.J. King-Barker Trophy for the Best Roseˊ Wine; No Entries

17. Old Land Trophy for most points in Wine; Mr J Chapman

18. Jean Riddick Trophy for most points in Preserves; Mrs K Gilligan

19. The Neil Salver for most points in Handicrafts; Mrs G Grave

20. The A Rennie Stenhouse Children,s Class Cup For Miniature Garden Class 157; Poppy Cain & Chloe Maxwell

21. The most meritorious exhibit in Childrens Classes Presented by Mrs J McLeod. Matthew Hind

22. The Christie Cup to be awarded to class158. Ryan Hind ( Arrangement of White & Yellow Flowers) 23. Prize presented by Dr Law for Flower Painting children under 11 years; Imogen hannay

24. Book Prize presented by Dr B Law for The Best Miniature Garden; Poppy Cain

25.The Beatrice & Tom Clark Memorial Salver for Most Points in Cut Flowers; Mr Joe Proudlock

26. Suzette Harris Trophy for Most points in Vegetables; Mr Joe Proudlock

27. The Garside prize for class 96 (Potatoes); Mr Joe Proudlock

28. Gallacher Trophy for Most Points in Juvenile Classes. Matthew Hind

30. Murray-Usher Goblet for most points in pot plants Mrs J Brennan

31. Murray-Usher Goblet for most points in Produce; Mrs E McCarlie

32. McCarlie Trophy for Best Exhibit in Baking. Mrs A M Johnstone

33. The Allison Veitch Trophy for best Exhibit in Class 21(Mixed Annuals) Mrs S Harris

34. Prize presented by Mrs J. McLeod for Flower Painting children under 6 years. Emilie Sutherland

35. Hannah Menzies Memorial (Best Exhibit of Roses) Mrs M Martineau

36. Early Worm Trophy for Class 165 (Potatoes) Matthew Hind

37. Early Worm Trophy for Class 166 (Leeks) No Entries

38. Early Worm Trophy for Class 167 (Marrow) No Entries

39 Early Worm Trophy for Class 168 (Decorated Egg) Ryan Hind

40. The Frank Maycock memorial trophy for Best Exhibit of Tomatoes; Mr Joe Proudlock

Total Number of Entries 864.

Annual Show 2015 Winners

Cut Flowers

Dahlias

Two Vases 1 Cactus or Semi 1 Decorative 3 blooms each vase 1st Mr M Paterson

1 bloom,(over 6 ins diameter) 1st Mrs S Harris

1 bloom, (under 6in diameter) 1st & 3rd Mr T Colson 2nd Mrs S Harris

1 Vase Decorative, small 3 blooms 1st Mrs M Watson 2nd Mr M Paterson

1 Vase Cactus or Semi Small 3 blooms 1st Mrs S Harris

1 Vase, Ball Miniature 3 blooms 1st & 3rd Mrs G Grave 2nd Mrs S Harris

1 Vase Decorative small 3 blooms 1st Mr T Colson 2nd &3rd Mrs G Grave

One Vase Pom-pom ( under 2ins) 1st & 2nd Mr J Proudlock

Chrysanthemums

1 Vase Spray Mixed 1st Mrs S Harris

Best Exhibit of Chrysanthemums Mrs S Harris

Sweet Peas

2 Vases Sweet peas. 9 stems in each 1st Mrs J Brennan

1 Vase 9 stems 1st Mr J Proudlock

1 Vase 6 stems 1st Mr J Proudlock 2nd & 3rd Mrs M Watson

Roses

One Vase H.T. Rose 1 bloom 1st & 2nd Mrs A M Johnstone

1 Vase Rambler, Floribunda or Climbing 1st Mrs M Martineau 2nd Mrs A M Johnstone 3rd Mrs P McCarlie

Special Prize Best Single Rose Mrs A M Johnstone

Miscellaneous

Mixed Annuals 1st Mrs S Harris 2nd Mrs M McWilliam

Asters Double 1st Mrs M McWilliam

1 Vase Carnations or Pinks 1st Mr T Colson

1 Vase Calendulas 1st Mrs M McWilliam 2nd Mrs P Faed

Antirrhinums, 4 spikes 1st & 2nd Mr J McWhir

4 Begonias on a board 1st Mr A Paterson

6 Fuchsia blooms on a board 1st & 3rd Mrs G Grave 2nd Mrs M McWilliam

6 Pansies or Violas on a board 1st & 2nd Mrs G Grave 3rd Mrs K Gilligan

3 Gladioli 1st Mr J Proudlock

2 Gladioli 1st Mr J Proudlock 2nd Mrs S Harris

Gladioli 1 Spike. 1st Mr J Proudlock 2nd Dr D Steel

Special Prize Best Gladiola Mr J Proudlock

Flowering Shrubs. 1st Mrs G Grave 2nd Mrs M Matineau 3rd Mrs J Brennan

Hardy Herbaceous 1 Variety 1st Mrs M McWilliam 2nd Mr J McWhir 3rd Mr J Logan

Hardy Herbaceous Mixed 1st Mrs M McWilliam 2nd Mrs M Martineau 3rd Mrs S Harris

Montbretia. 1st Mrs A M Johnstone 2nd Mr G Gilligan 3rd Mrs M McWilliam

Phlox. 1st Mrs M McWilliam 2nd Mr J McWhir 3rd Mrs P McCarlie

Lillies 3 Spikes 1st Mrs V Hunter

Lillies 1 Spike 1st Mr J Chapman 2nd Mrs P Faed 3rd Mrs S Harris

The Thomas Barty prize for Best Exhibit of Herbaceous Flowers Mrs M McWilliam

The Fitzpatrick Memorial Fund Prize Mrs S Harris

Large Decorative.

Best Arrangement of Sweet Peas 1st Mrs Y McConnell 2nd Mrs I McLeod 3rd Mrs B Carson

Arrangement with Sea Shells 1st Mrs B Carson 2nd Mrs P Faed 3rd Mrs Y McConnell

Best Bowl Dahlias. 1st Mrs I McLeod 2nd Mrs B Carson

Arrangement in a Basket. 1st Mrs V Hunter 2nd Mrs Y McConnell 3rd Mrs B Carson

Arrangement Book Title 1st Mrs Y McConnell 2nd Mrs P Faed Joint 3rd Mrs I McLeod & Mrs B Carson Arrangement with a bottle 1st Mrs V Hunter 2nd Mrs P Faed 3rd Mrs Y McConnell

Arrangement 5 Flowers one colour. one variety 1st Mrs I McLeod 2nd Mrs Y McConnell 3rd Mrs B Carson Arrangement, Without flowers 1st Mrs Y McConnell 2nd Mrs P Faed 3rd Mrs B Carson Small Decorative.

Gents Buttonhole. 1st Mrs M McWilliam 2nd Mrs B Carson 3rd Mrs G Grave

Ladies Spray. 1st Mrs A Henderson 2nd Mrs B Carson 3rd Mrs M McWilliam

Miniature arrangement of Flowers Mrs Y McConnell 2nd Mrs B Carson 3rd Mrs R MacPherson

Pot plants

Begonia Rex 1st Mrs Y McConnell 2nd Mrs A M Johnstone

Fuchsia in Flower. 1st & 2nd Mr J Logan 3rdMrs J Brennan

Standard Fuchsia 1st Mr J Logan

Begonia Tuberous Rooted 1st & 2nd Mr A Paterson 3rd Mrs S Harris

Begonis pendulous 1st & 2nd Mrs J Brennan

Pelargonium or Geranium in Flower 1st 2nd & 3rd Mrs J Brennan

Pelargonium or Geranium foliage 1st Mrs J Brennan

Fern 1st & 2nd Mrs J Brennan

Cacti 1st Mrs V Hunter 2nd Mrs A M Johnstone 3rd Mr J Logan

Succulent. 1st Mr J Logan 2nd Mrs J Brennan 3rd Mrs S Harris

Tradescantia 1st Mrs S Harris 2nd Mrs J Brennan Flowering Plant of a variety not in above classes 1st & 2nd Mrs V Hunter Any Orchid 1st & 3rd Mrs V Hunter 2nd Mr S Hunter

Any other plant not in above classes. 1st & 3rd Mrs J Brennan 2nd Mr J Logan

Fruit.

Four Dessert Apples 1st Mrs T Cook 2nd Mrs L Dodds

Any other Fruit 1st Mrs P Logan 2nd Mr J McWhir 3rd Mrs T Cook

Vegetables.

Four Tomatoes, (Quality) 1st Mr J Proudlock 2nd Mrs S Harris 3rd Mr S Faed

Six Cherry Tomatoes 1st & 2nd Mrs S Harris 3rd Ryan Hind

Six Tomatoes, (Weight ) 1st Mrs S Harris

Truss of Tomatoes 1st Mrs S Harris 2nd Mr S Faed

Six Shallots, Pear Shaped. 1st & 2nd Mr J Proudlock

Four Pods Peas. 1st Mr J Proudlock 2nd Mr A Paterson 3rd Mr G Cook

Four Pods Broad Beans 1st Mr J Chapman 2nd Mr T Watson 3rd Mr S Faed

Four Runner Beans. 1st Mr S Faed 2nd Mr J McWhir 3rd Mr T Watson

Four French Beans. 1st Mr G Cook

Two Beetroot, Round. 1st & 3rd Mr S Faed 2nd Mr P Martineau

Two Carrots ( Stump) 1st & 2nd Mr G Cook

Two Carrots (Long) 1st Mr P Martineau

Six Stalks Rhubarb (Quality) 1st Mr A McFadzean 2nd Mr G Gilligan

Six Stalks Rhubarb (Weight) 1st Mr J Chapman 2nd Mrs M Martineau

Two Pot Leeks 1st Mr J McWhir

Two Trench Leeks. 1st Mr J Proudlock

Three Onions (Quality) under 12 inches 1st Mr J Proudlock 2nd Mr J Logan

Two Onions (Heaviest) 1st Mr J Logan

Three Onions(Quality) 1st Mr J Proudlock 2nd Mr A MacFadzean 3rd Mr T Watson

Three Onion Sets Round 1st Mr T Watson 2nd Mr A MacFadzean

Three Onion Sets Flat 1st Mr T Watson

One Cucumber. 1st & & 3rd Mrs S Harris 2nd Mrs M McWilliam

One Vegetable Marrow (Quality)1st &2nd Mr S Faed 3rd Mr J McWhir

One Vegetable Marrow (Weight) 1st Mr S Faed 2nd Dr D Steel 3rd Mr J McWhir

One Lettuce. 1st Mr G Cook 2nd Mr P Martineau 3rd Mr S Faed

One Cauliflower 1st Mr J Proudlock 2nd Mrs S Harris

One Cabbage. 1st Mr J McWhir 2nd Mr S Faed 3rd Mrs S Harris

One Pot of Parsley 1st Mrs M McWilliam 2nd Mr A Paterson 3rd Mrs I McLeod

One pot Any other Herb. 1st Mr J Logan

Collection of Potatoes, 2 Varieties, 4 tubers on each plate 1st Mr J Proudlock 2nd Mr P Martineau 3rd Mr S Faed

Four potatoes, One Variety. 1st Mr J Proudlock 2nd Mr P Martineau 3rd Mr S faed

Collection of Four Vegetables 1st Mr J Proudlock 2nd Mr S Faed

A Pair of any other Vegetables, to be named. 1st Mr G Cook 2nd Mrs A Wolffe 3rd Mrs S Harris

Two Courgettes. 1st & 2nd Mr S Faed 3rd Dr D Steel

Mrs Blenkin Prize for the Most Meritorious Vegetable Mr Joe Proudlock

Baking

otato Scones. 1st Mrs A M Johnstone 2nd Mrs E McCarlie 3rd Mrs A Henderson

Oven scones (Cheese) 1st Mrs E McCarlie 2nd Mrs A M Johnstone 3rd Mrs M Watson

Dropped scones 1st Mrs I McLeod 2nd Mrs A M Johnstone 3rd Mrs E McCarlie

Rock Buns 1st Mrs I McLeod 2nd Mrs A M Johnstone 3rd Mrs M McWilliam

Girdle Scones 1st Mrs A M Johnstone 2nd Mrs E McCarlie

White Yeast Loaf( Made in a Breadmaker) 1st Mrs G Grave

Wheaten Yeast Loaf 1st Mrs A Henderson

Sponge Sandwich 1st Mrs K Gilligan 2nd Mrs A M Johnstone 3rd Mrs E McCarlie

Lemon Drizzle Cake 1st Mrs A M Johnstone 2nd Mrs E McCarlie 3rd Mrs M McWilliam

Fruit Squares.(Short pastry). 1st Mrs M McWilliam 2nd Mrs E McCarlie 3rd Mrs A M Johnstone Shortbread. 1st Mrs A M Johnstone 2nd Mrs M McWilliam 3rd Mrs E McCarlie

Plain Gingerbread(½lb Flour).1st Mrs M McWilliam 2nd Mrs K Gilligan 3rd Mrs I McLeod

Apple Tart (short pastry) 1st Mrs M McWilliam 2nd Mrs A M Johnstone 3rd Mrs E McCarlie

Decorated Single Coffee Sponge 1st Mrs E McCarlie 2nd Mrs K Gilligan

Three Ginger Snaps Biscuits. 1st Mrs E McCarlie 2nd Mrs I McLeod 3rd Mrs A Henderson

Wedge of Savoury Flan. 1st Mrs M McWilliam 2nd Mrs A Henderson 3rd Mrs T Cook

Tray Bake 1st Mrs M McWilliam 2nd Mrs AM Johnstone 3rd Mrs K Gilligan

Special Prize for most points in Baking Mrs A M Johnstone

Produce

Six Truffles 1st Mrs T Cook 2nd Mrs E McCarlie 3rd Mrs K Gilligan

Vanilla Tablet 1st Mrs E McCarlie 2nd Mrs A M Johnstone

Cold Sweet . 1st Mrs A Henderson 2nd Mrs E McCarlie

Jar of Chutney 1st Mrs E McCarlie 2nd Mrs P Faed 3rd Mrs T Cook

Mint jelly. 1st Mrs E McCarlie 2nd Mrs M McWilliams

One Scotch Egg st Mrs A Henderson 2nd Mrs E McCarlie

One Jar Lemon Curd 1st Mrs A M Johnstone 2nd Mrs E McCarlie 3rd Mrs M McWilliam

Mayonnaise 1st Mrs E McCarlie 2nd Mrs P Faed

6 Hens Eggs 1st Mrs K Gilligan 2nd Mrs M Martineau 3rd Millie Carson

6 Eggs, any other 1st Mr G Gilligan 2nd Mrs K Gilligan

Special Prize for most points in Produce Mrs E McCarlie

Wine

Any Homemade Liqueur 1st Mr J Chapman 2nd Mrs T Cook 3rd Mrs G Grave

Preserves

Rhubarb Jam. 1st Mrs k Gilligan 2nd Mrs A Henderson

Apple Jelly. 1st Mrs K Gilligan 2nd Mrs A Henderson .

Gooseberry Jelly 1st Mrs K Gilligan 2nd Mrs A Henderson 3rd Mrs T Cook

Strawberry Jam. 1st Mrs K Gilligan 2nd Mrs A Henderson 3rd Mrs S Harris

Blackcurrant Jam1st Mrs M McWilliam 2nd Mrs S Harris 3rd Mrs G Grave

Raspberry Jam. 1st Mrs M McWilliam 2nd Mrs K Gilligan 3rd Mrs A Henderson

Gooseberry Jam 1st Mrs T Cook 2nd Mrs K Gilligan 3rd Mrs A Henderson

Orange Marmalade 1st Mrs A Henderson 2nd Mrs G Grave

Blackcurrant Jelly 1st Mrs M McWilliam 2nd Mrs G Grave 3rd Mrs K Gilligan

Any other Jam. 1st Mrs K Gilligan 2nd Mrs M Martineau 3rd Mrs T Cook

Special Prize for Best Exhibit in Preserves Mrs K Gilligan

Handicraft

Coloured Snapshot of Bonnie Galloway. 1st Mrs G Grave 2nd Mrs P Logan 3rd Mr J Logan

Knitted Scarf in Fashion Wool 1st Mrs G Grave 2nd Mrs A Henderson 3rd Mrs M Wright

Childs Jumper 1st Mrs M Wright

Greetings Card. 1st Mrs H Malcolm 2nd Mrs G Grave 3rd Mrs I McLeod

Best use of 1m of Material 1st Mrs A Henderson

Dressed Doll(Knitted 1st Mrs M Wright

Article( Any other craft) 1st Miss R MacPherson 2nd Mrs L Scott 3rd Mr R Carson

Article in Canvas ,Embroidery , or Cross Stitch1st Mrs A Henderson 2nd Mrs G Grave 3rd Mrs L Scott

Child’sToy 1st Mrs M McWilliam 2nd Mrs G Grave 3rd Mrs S Harris

Coloured Snapshot A Sporting event)1st Mrs G Grave 2nd Mrs S Hind 3rd Mr J Logan

Special Prize for best Exhibit Class 136 Mrs G Grave

Special Prize for Best Exhibit in Handicraft Mrs G Grave

Juvenile

Edible Necklace. 1st Emilie Anne Jackson 2nd Matthew Hind 3rd Alix Parker

Photograph 1st Emilie Anne Jackson 2nd Ryan Hind 3rd Matthew Hind

Decorated Rich Tea Biscuit 1st Matthew Hind 2nd Ryan Hind 3rd Chloe Maxwell

Rock Buns 1st Ryan Hind 2nd Matthew Hind

Oven Scones1st Matthew Hind 2nd Ryan Hind

Drop Scones 1st Ryan Hind 2nd Matthew Hind

Three Decorated Cup Cakes 1st Ryan Hind 2nd Matthew Hind 3rd Emilie Ann Jackson

Children’s

Jar Wild Flowers 1st Ryan Hind

Tray of Wild Fruit. 1st Matthew Hind 2nd Ryan Hind

Lego Animal 1st Beth Hutchinsom 2nd Matthew Hind 3rd Jack Hutchinson

Arrangement of Garden Flowers 1st Chloe Maxwell

Miniature Garden. Joint 1st Poppy Cain & Chloe Maxwell 2nd Matthew Hind 3rd Ryan Hind

Arrangement of white & Yellow Flowers 1st Ryan Hind 2nd Kester Moodie 3rd Matthew Hind

Handwriting 7-9. 1st Morven Thom 2nd Innes McLean 3rd Imogen Hannay

Handwriting 10-13. 1st Angus Thom 2nd Erin Finnlay 3rd Maia Slattery

Vegetable Animal 1st Matthew Hind 2nd Clary Cleur 3rd Emilie Anne Jackson

Flower Painting under 6years 1st Emilie Suherland 2nd Alexa Cluckie 3rd Eliza Scott

Flower Painting 7-11 1st Imogen Hannay 2nd 2nd Fraser McTaggart 3rd Craig Coltart

3 Potatoes 1st Matthew Hind

1 Decorated Hard Boiled Egg 1st Ryan Hind 2nd Matthew Hind 3rd Olivia Dickie

Gallacher Trophy for Most points in Juvenile Section Matthew Hind

J B Clark Prize £4 for Best Exhibit in scones Matthew Hind

Mrs I McLeod Prize £1 For Best Exhibit of Baking Matthew Hind

The Fitzpatrick memorial Fund prize £1 For best exhibit in classes 146, 147& 147a; Matthew Hind

The A Rennie Stenhouse Children’s Cup for Class 157 Miniature Garden & Dr B Law Book Prize; Poppy Cain & Chloe Maxwell

The Christie Cup for class 158 Arrangement of White & Yellow Flowers; Ryan Hind

Mrs I McLeod prize, Most Meritorious exhibit; Matthew Hind Class 153

J B Clark Prize for best overall handwriting £4; Angus Thom

Mrs I McLeod Book Prize for class 162 Flower Painting Under 6 years; Emilie Sutherland

Dr B Law book Prize for flower painting age 7-11; Imogen Hannay

Mr S Faed Trophy for best entry in class 164 Potatoes; Matthew Hind

Mr S Faed Trophy for best entry in class 167 Decorated Egg; Ryan Hind