Federation Show prizewinners

Federation show winners
Federation show winners

The Wigtownshire branches of the Scottish Woman’s Institute held their annual show in the Millannium Centre, Stranraer, last weekend.

The Federation chairman for Wigtownshire Kathie Cowan welcomed everyone and the prizes were presented by Christine Hutton, national chairperson of the SWI.

Results

TROPHIES & SPECIAL PRIZES

FEDERATION CHALLENGE TROPHY Institute gaining most points overall in the Show – Mull

Institute gaining most points in Knitting/Needlework/Arts & Crafts sections - Mull

Institute gaining most points in Baking & Produce section – Port William

McILWRAITH CHALLENGE TROPHY member gaining most points in Knitting section – Mrs Joy Hadley, Mull

FEDERATION JUBILEE CUP most outstanding hand-knitted exhibit in show – Mrs Margaret McGuffie, Mull

Winner in Class 6 knitted beanie hat – Mrs Elizabeth Wallace, Port William

MISS INGLIS TROPHY “BEST OVERALL ARTICLE” IN Classes 10, 20 or 33 (other articles) – Mrs Madge Vance, Glasserton

HENRY TROPHY most points in Needlework section – Mrs Joy Hadley, Mull

PARKER TROPHY most outstanding exhibit in Needlework – Mrs Elizabeth Wallace, Port William

SOUTHERN POULTRY PRODUCTS TROPHY most points in Arts & Crafts section – Mrs Elaine Cook, Port Logan

GORDON TROPHY most outstanding exhibit in Arts & Crafts – Mrs Elaine Cook, Port Logan

DEVOY CHALLENGE TROPHY most points in Floral Art classes 34 - 37 – Mrs Linda Galloway, Glasserton

WALKER TROPHY most outstanding exhibit of Flowers in the Show– Mrs Linda Galloway, Glasserton

LONGCASTLE PLATE most points in classes 38, 39a, 39b, pot plants – Mrs Janet Modrate, Mull

AGNEW TROPHY Institute winning Community Handcrafts - Challoch

Runner up – Community Handcrafts - Port William

McCRINDLE TROPHY Institute winning Community Housewives - Mull

Runner up – Community Housewives - Cairnryan

PROVOST MRS MURRAY TROPHY most points in Plain Baking section – Mrs Lindsay Galloway, Glen of Luce

HIGHLAND SHOW TROPHY most points in Cakes section – Mrs Mary Ramsay, Glen of Luce

WHAMOND TROPHY most points in Produce section – Mrs Betty McGowan, Wigtown

FLEMING MEMORIAL TROPHY Winner in Individual competition – Mrs Sarah Clark, Glen of Luce

2nd Individual competition - Mrs Betty McGowan, Wigtown

3rd Individual competition - Mrs Mairi McRobert, Kirkcolm

ELRIG TROPHY most points for Novice member entering for 1st time – Mrs Jean Hobbs, Port William

KIRKINNER TROPHY special recipe class, (sultana drops) – Mrs Annette Torbet, Sandhead

CHAIRMAN’S CHOICE – Mrs Margaret Hobson, Kirkcolm

SECTION 1 KNITTING

Class 1, Child’s Jumper, double knitting,

up to 12 years –

Entries -

1st Mrs Nancy McCreath, Loudon

2nd Mrs Joy Hadley, Mull

3rd Mrs Sue Grimes, Sorbie

4th Mrs M. McGuffie, Mull

5th Mrs Janet Modrate, Mull

6th Mrs Jean Pickford, Challoch

Class 2. Ladies/Gents Knitted garment –

Entries -

1st Mrs Hazel Dickson, Challoch

2nd Mrs Joy Hadley, Mull

3rd Mrs Margaret Lomacko, Glasserton

4th Mrs Janet Quinn, Port Logan

Class 3 Baby’s cardigan, 4 ply yarn-

Entries

1st Mrs Elizabeth Wallace, Port William

2nd Mrs Madge Vance, Glasserton

3rd Mrs Maureen Gordon, Challoch

4th Mrs Wendy McPhillips, Kirkcowan

5th Mrs Evelyn Fulton, Meoul

6th Mrs Joy Hadley, Mull

Class 4 Best use of 100 gms yarn-

Entries

1st Mrs M McGuffie, Mull

2nd Mrs Joy Hadley, Mull

3rd Mrs Hazel Dickson, Challoch

4th Mrs Madge Vance, Glasserton

5th Mrs Janet Modrate, Mull

6th Mrs Jean Pickford, Challoch

Class 5 Baby’s bonnet, (D.K.) – Gift class

Entries

1st Mrs Elizabeth Wallace, Port William

2nd Mrs Betty Irvine, Mull

3rd Mrs Celia Coyle, Cairnryan

4th Mrs Joy Hadley, Mull

5th Mrs Carol Maxwell, Portpatrick

6th Mrs Sue Grimes, Sorbie

Class 6. Knitted Beanie Hat

Entries

1st Mrs Elizabeth Wallace, Port William

2nd Mrs Irene Martindale, Kirkcolm

3rd Mrs C. Irving, Challoch

4th Mrs Madge Vance, Glasserton

5th Mrs Joy Hadley, Mull

6th Mrs M McGuffie, Mull

Class 7 French Knitting – Entries

1st Mrs Leslie Collings, Portpatrick

2nd Mrs Madge Vance, Glasserton

3rd Mrs Joy Hadley, Mull

4th Mrs Annette Torbet, Sandhead

Class 8. Article in Chunky Yarn - Entries

1st Mrs Joy Hadley, Mull

2nd Mrs J Quinn, Port Logan

3rd Mrs Janet Modrate, Mull

4th Mrs Emma McCornick, Loudon

Class 9. Knitted Toy- Entries

1st Mrs Jean Pickford, Challoch

2nd Mrs Agnes Erskine, Portpatrick

3rd Mrs Doreen Ferries, Loudon

4th Mrs Sadie Cloy, Kirkcowan

5th Mrs Lucy Owen, Challoch

6th equal Mrs Madge Vance, Glasserton

Mrs Joy Hadley, Mull

Class 10 Any other hand knitted article

not specified above -Entries

1st Mrs Madge Vance, Glasserton

2nd Mrs Janet Modrate, Mull

3rd Mrs Hazel Dickson, Challoch

4th L. Leigh, Whithorn

5th equal Mrs Joy Hadley, Mull

Mrs Margaret Lomacko, Glasserton

6th equal Mrs Margaret Elkin, Whithorn

Mrs Irene Martindale, Kirkcolm

SECTION 2 NEEDLEWORK

Class 11 Counted thread embroidery (not cross stitch) - Entries

1st Mrs Hazel Dickson, Challoch

2nd Mrs Nancy McCreath, Loudon

3rd Mrs Irene Martindale, Kirkcolm

4th Mrs C. Irving, Challoch

Class 12 Patchwork Article – Entries

1st Mrs Bridie Jones, Port William

2nd Mrs Linda Woodfield, Challoch

3rd Mrs Sue Grimes, Sorbie

4th Mrs S. Liebisch, Lochans

5th Mrs Leslie Collings, Portpatrick

6th Mrs Hazel Dickson, Challoch

Class 13 Fabric Corsage - Entries

1st Mrs Leslie Collings, Portpatrick

2nd Mrs Elizabeth Wallace, Port William

3rd Mrs Janet Modrate, Mull

4th Mrs Agnes Erskine, Portpatrick

5th Mrs Carol Maxwell, Portpatrick

Class 14 Article in canvas embroidery,

(Including tapestry)- Entries

1st Mrs Elizabeth Wallace, Port William

2nd Mrs Madge Vance, Glasserton

3rd Mrs Joy Hadley, Mull

4th Mrs Carol Maxwell, Portpatrick

5th Mrs Janet Modrate, Mull

Class 15 Embroidered Article – not counted thread– Entries

1st Mrs Leslie Collings, Portpatrick

2nd Mrs Irene Martindale, Kirkcolm

3rd Mrs S. Liebisch, Lochans

4th Mrs Joy Hadley, Mull

Class 16 Cushion (sewn) - Entries

1st Mrs Madge Vance, Glasserton

2nd Mrs Linda Woodfield, Challoch

3rd Mrs Joy Hadley, Mull

4th Mrs Annette Torbet, Sandhead

5th Mrs Bridie Jones, Port William

Class 17 Pincushion - Entries

1st Mrs Madge Vance, Glasserton

2nd Mrs Jennifer Brodie, Port William

3rd Mrs Joy Hadley, Mull

4th Mrs Nancy McCreath, Loudon

5th Mrs Linda Woodfield, Challoch

6th Mrs Pat McGuffie, Portpatrick

Class 18 Article in Cross stitch - Entries

1st Mrs Sue Grimes

2nd Mrs E. McGregor, Glen of Luce

3rd Mrs Judith Hadfield, Whithorn

4th Mrs Joy Hadley, Mull

5th L. Leigh, Whithorn

6th Mrs Madge Vance, Glasserton

Class 19 Soft toy (not knitted)- Entries

1st Mrs Jennifer Brodie, Port William

2nd Mrs Joy Hadley, Mull

3rd Mrs Bridie Jones, Port William

Class 20 Any other article in needlework

not specified above. Entries

1st Mrs J Walker, Portpatrick

2nd Mrs Judith Hadfield, Whithorn

3rd Mrs Linda Woodfield, Challoch

4th Mrs Joy Hadfield, Mull

SECTION 3 - ARTS AND CRAFTS

Class 21 Christmas bauble - Entries:

1st Mrs Elaine Cook, Port Logan

2nd Mrs Pat McGuffie, Portpatrick

3rd Mrs Janet Modrate, Mull

4th Mrs Margaret Elkin, Whithorn

5th Mrs Jennifer Brodie, Port William

6th Mrs Joy Hadley, Mull

Class 22 Article in heavy crochet - Entries

1st Mrs Annette Torbet, Sandhead

2nd Mrs Janet Modrate, Mull

3rd. Mrs Jean Hobbs, Port William

4th Mrs C. Irving, Challoch

5th Mrs Margaret Lomacko, Glasserton

6th Mrs Irene Martindale, Kirkcolm

Class 23 Article in fine crochet - Entries

1st Mrs C. Irving, Challoch

2nd Mrs Margaret Lomacko, Glasserton

3rd Mrs Janet Modrate, Mull

Class 24 Gift wrapped box - Entries

1st Mrs Elaine Cook, Port Logan

2nd Mrs Elizabeth Wallace, Port William

3rd Mrs Jean Hobbs, Port William

4th Mrs Linda Galloway, Glasserton

5th Mrs Janet Modrate, Mull

6th Mrs Jennifer Brodie, Port William

Class 25 Article in Chain Maille- Entries

1st Mrs Carol Maxwell, Portpatrick
2nd Mrs Leslie Collings, Portpatrick

3rd Mrs Sue Grimes, Sorbie

4th Mrs Elaine Cook, Port Logan

5th Mrs Agnes Erskine, Portpatrick

6th Mrs Bridget Hillman, Port William

Class 26 Computer Generated A4 Poster - Entries

1st Mrs Linda Galloway, Glasserton

2nd Mrs Elizabeth Wallace, Port William

Class 27 Greetings Card Hand made -

Entries

1st Mrs Carol Rennison, Mull

2nd Mrs Elaine Cook, Port Logan

3rd Mrs Pat McGuffie, Portpatrick

4th Mrs Linda Galloway, Glasserton

5th Mrs C. Henthorne, Mull

6th Mrs Elizabeth Wallace, Port William

Class 28 Coloured snapshot with caption - Entries

1st Mrs Janet Modrate, Mull

2nd Mrs Carol Maxwell, Portpatrick

3rd Mrs Elaine Cook, Port Logan

4th Mrs Carol Rennison, Mull

5th Mrs Joy Hadley, Mull

6th Mrs Kay McMiken, Portpatrick

Class 29 Handwriting, 4 line of verse - Entries

1st Mrs Elaine Cook, Port Logan

2nd Mrs Linda Galloway, Glasserton

3rd Mrs Carol Rennison, Mull

4th Mrs Leslie Collings, Portpatrick

5th Mrs Joy Hadley, Mull

6th Mrs Pat McGuffie, Portpatrick

Class 30 Painting - Watercolour - Entries

1st Mrs Elaine Cook, Port Logan

2nd Mrs Bridget Hillman, Port William

Class 31 Painting Oils/Acrylic Entries

1st Mrs Elaine Cook, Port Logan

2nd Mrs Bridget Hillman, Port William

Class 32 Painting/Drawing other medium -

Entries

1st Mrs Elaine Cook, Port Logan

2nd Mrs Bridget Hillman, Port William

Class 33 any article in any other craft not

specified 1, 2 or 3 - Entries

1st Mrs Elaine Cook, Port Logan

2nd Mrs Annette Torbet, Sandhead

3rd Mrs Leslie Collings, Portpatrick

4th Mrs Hazel Dickson, Challoch

5th Mrs Sue Grimes, Sorbie

6th Mrs Jennifer Brodie, Port William

SECTION 4 - FLOWERS

Class 34 arrangement in cup and saucer - Entries

1st Mrs Linda Galloway, Glasserton

2nd Mrs Nan McEwan, Stoneykirk

3rd Mrs Janet Modrate, Mull

4th Mrs Jean Hobbs, Port William

5th Mrs Margaret Erskine, Challoch

6th Mrs J Quinn, Port Logan

Class 35 Autumn basket - Entries

1st Mrs Linda Galloway, Glasserton

2nd Mrs Janet Modrate, Mull

3rd Mrs Nan McEwan, Stoneykirk

4th Mrs J Quinn, Port Logan

5th Mrs Jean Hobbs, Port William

Class 36 Yellow Table centre - Entries

1st Mrs Linda Galloway, Glasserton

2nd Mrs Nan McEwan, Stoneykirk

3rd Mrs Margaret Erskine, Challoch

4th Mrs Janet Modrate, Mull

5th Mrs J Quinn, Port Logan

Class 37 Three blooms - Entries

1st Mrs Margaret Erskine, Challoch

2nd Mrs J Quinn, Port Logan

3rd Mrs Annette Torbet, Sandhead

4th Mrs Linda Galloway, Glasserton

5th Mrs Janet Modrate, Mull

Class 38 Collection of plants in container, 12” diameter or less - Entries

1st Mrs Janet Modrate, Mull

2nd Mrs Joy Hadley, Mull

Class 39a Flowering pot plant - Entries

1st Mrs Janet Modrate, Mull

Class 39b Foliage pot plant - Entries

1st Mrs Janet Modrate, Mull

SECTION 5 - COMMUNITY

HANDCRAFT CLASS

“A TIME TO CELEBRATE”

5 craft items – all own choice, - Entries

1st Challoch

2nd Port William

3rd Glasserton

4th Sorbie

5th Cairnryan

6th Glen of Luce

HOUSEWIVES CLASS

“CELEBRATION AFTERNOON TEA”

5 items, 1 own choice - Entries

1st Mull

2nd Cairnryan

3rd Glen of Luce

4th Glasserton

5th Port William

6th Challoch

SECTION 6 - BAKING - plain

Class 40 3 potato scones - Entries

1st Mrs Elizabeth Wallace, Port William

2nd Mrs M. McKie, Kirkcowan

3rd Mrs Lindsay Galloway, Glen of Luce

4th Mrs Betty Campbell, Sandhead

5th Mrs Evelyn Fulton, Meoul

6th Mrs Dorothy Kiltie, Whithorn

Class 41 3 girdle scones - Entries

1st Mrs Nancy McGregor, Kirkcolm

2nd Mrs Lindsay Galloway, Glen of Luce

3rd Mrs Evelyn Fulton, Meoul

Class 42 3 crumpets - Entries

1st. Mrs Emma McCornick, Loudon

2nd Mrs Betty Campbell, Sandhead

3rd. Mrs Lindsay Galloway, Glen of Luce

Class 43 3 Plain oven scones - Entries

1st Mrs Mary Ramsay, Glen of Luce

2nd Mrs M McCulloch, Kirkcolm

3rd Mrs Nancy McGregor, Kirkcolm

4th Mrs Elizabeth Wallace, Port William

5th Mrs Emma McCornick, Loudon

6th Mrs Judith Butcher, Challoch

Class 44 3 Pancakes - Entries

1st Mrs Lindsay Galloway, Glen of Luce

2nd Mrs Jean McKie, Glen of Luce

3rd Mrs Nancy McGregor, Kirkcolm

4th Mrs Marion Muir, Glen of Luce

5th Mrs M McCulloch, Kirkcolm

6th Mrs Evelyn Fulton, Meoul

Class 45 3 Cheese oven scones - Entries

1st Mrs Nettie McGeoch, Stoneykirk

2nd Mrs Nancy McGregor, Kirkcolm

3rd Mrs Jean McKie, Glen of Luce

4th Mrs Mary Ramsay, Glen of Luce

5th Mrs Elizabeth Wallace, Port William

6th Glen of Luce Mrs Lindsay Galloway,

Class 46 Fruit loaf - Entries

1st Mrs Elizabeth Wallace, Port William

2nd Mrs Lindsay Galloway, Glen of Luce

3rd Mrs C. Irving, Challoch

4th Mrs Sarah Clark, Glen of Luce

5th Mrs Sheila Stewart, Glen of Luce

6th Mrs Margaret Erskine, Challoch

Class 47 Banana loaf - Entries

1st Mrs Elizabeth Wallace, Glen of Luce

2nd Mrs Sadie Cloy, Kirkcowan

3rd Mrs Sheila Stewart, Glen of Luce

4th Mrs Jean McKie, Glen of Luce

5th Mrs Emma McCornick, Loudon

6th Mrs Lindsay Galloway, Glen of Luce

Class 48 Yoghurt loaf - Entries

1st. Mrs Jean McKie, Glen of Luce

2nd Mrs Lindsay Galloway, Glen of Luce

3rd Mrs Emma McCornick, Loudon

4th Mrs Jennifer Brodie, Port William

5th Mrs Marion Muir, Glen of Luce

6th Mrs Sarah Clark, Glen of Luce

SECTION 6 BAKING -cakes

Class 49 Plate fruit tart - Entries

1st Mrs Jean McKie, Glen of Luce

2nd Mrs M. McCulloch, Kirkcolm

3rd Mrs Sheila Stewart, Glen of Luce

4th Mrs Betty Campbell, Sandhead

5th Mrs Jean Pickford, Challoch

6th Mrs F. Hyslop, Kirkcowan

Class 50 3 Chocolate Muffins - Entries

1st Mrs Jean Hobbs, Port William

2nd Mrs Elizabeth Wallace, Port William

Class 51 3 Pieces Traybake (baked), - Entries

1st Mrs Elizabeth Wallace, Port William

2nd Mrs Mary Ramsay, Glen of Luce

3rd Mrs Sheila Stewart, Glen of Luce

4th Mrs Evelyn Fulton, Meoul

Class 52 3 Sultana Drops (set recipe) - Entries

1st Mrs Annette Torbet, Sandhead

2nd Mrs Evelyn Fulton, Meoul

3rd Mrs Jean Pickford, Challoch

4th Mrs Sheila Stewart, Glen of Luce

5th Mrs Elizabeth Wallace, Port William

6th Mrs Betty Campbell, Sandhead

Class 53 Fruit and Jelly Filled Sponge Flan - Entries

1st Mrs Annette Torbet, Sandhead

2nd Mrs Mary Ramsay, Glen of Luce

3rd. Mrs Jean McKie, Glen of Luce

4th Mrs Elizabeth Wallace, Port William

Class 54 Gingerbread - Entries

1st Mrs Mary Ramsay, Glen of Luce

2nd Mrs Elizabeth Wallace, Port William

3rd Mrs Sadie Cloy, Kirkcowan

4th Mrs Evelyn Fulton, Meoul

5th Mrs Sarah Clark, Glen of Luce

6th Mrs Lindsay Galloway, Glen of Luce

Class 55 3 Shortbread biscuits - Entries

1st Mrs Kay McMiken, Portpatrick

2nd Mrs Nancy McGregor, Kirkcolm

3rd Mrs Lindsay Galloway, Glen of Luce

4th Mrs Evelyn Fulton, Meoul

5th Mrs Mary Ramsay, Glen of Luce

6th -

Class 56 3 Macaroon Tarts - Entries

1st Mrs Mary Ramsay, Glen of Luce

Class 57 Sultana & cherry cake - Entries

1st Mrs C. Irving, Challoch

2nd Mrs Kay McMiken, Portpatrick

3rd Mrs Mary Ramsay, Glen of Luce

4th Mrs Sheila Stewart, Glen of Luce

5th Mrs Jean McKie, Glen of Luce

SECTION 7 - PRODUCE

Class 58 Blackcurrant jam Entries

1st Mrs Jeanette Duncanson, Glasserton

2nd Mrs Carol Rennison, Mull

3rd Mrs Janet Modrate, Mull

4th Mrs Jean Pickford, Challoch

5th Mrs H Dickson, Challoch

6th Mrs Betty McGowan, Wigtown

Class 59 Plum jam - Entries

1st Mrs Betty McGowan, Wigtown

2nd Mrs Marion Muir, Glen of Luce

3rd Mrs Cathie Cowan, Sandhead

4th Mrs Jean Hobbs, Port William

5th Mrs J. Quinn, Port Logan

6th Mrs Janet Modrate, Mull

Class 60 Strawberry jam - Entries

1st Mrs Annette Torbet, Sandhead

2nd Mrs Jean Hobbs, Port William

3rd Mrs Jeanette Duncanson, Glasserton

4th Mrs Betty McGowan, Wigtown

5th Mrs Marion Muir, Glen of Luce

6th Mrs Carol Rennison, Mull

Class 61 Raspberry jam - Entries

1st Mrs Annette Torbet, Sandhead

2nd Mrs Hazel Dickson, Challoch

3rd Mrs Jean McKie, Glen of Luce

4th Mrs Mary Ramsay, Glen of Luce

5th Mrs Elizabeth Wallace, Port William

6th Mrs Maureen McKie, Kirkcowan

Class 62 Jar of jelly - Entries

1st Mrs Mary Ramsay, Glen of Luce

2nd Mrs Marion Muir, Glen of Luce

3rd Mrs Annette Torbet, Sandhead

4th Mrs Janet Modrate, Mull

5th Mrs Jean Hobbs, Port William

6th Mrs Betty McGowan, Wigtown

Class 63 Marmalade - Entries

1st Mrs Betty McGowan, Wigtown

2nd Mrs Janet Modrate, Mull

3rd Mrs Marion Muir, Glen of Luce

4th Mrs Mary Ramsay, Glen of Luce

5th Mrs Lindsay Galloway, Glen of Luce

6th Mrs M. McGuffie, Mull

Class 64 Chutney - Entries

1st Mrs Jean Hobbs, Port William

2nd Mrs Jean McKie, Glen of Luce

3rd Mrs Sarah Clark, Glen of Luce

4th Mrs Emma McCornick, Loudon

5th Mrs Elizabeth Wallace, Port William

6th Mrs Carol Rennison, Mull

Class 65 Lemon Curd - Entries

1st Mrs Betty McGowan, Wigtown

2nd Mrs Jean McKie, Glen of Luce

3rd Mrs Janet Modrate, Mull

4th Mrs Cathie Cowan, Sandhead

5th Mrs Elizabeth Wallace, Port William

6th Mrs M. McCulloch, Kirkcolm

Class 66 2 Stuffed Tomatoes - Entries

1st Mrs Betty McGowan, Wigtown

2nd Mrs Linda Galloway, Glasserton

Class 67 6 Truffles - Entries

1st Mrs Lindsay Galloway, Glen of Luce

2nd Mrs Betty McGowan, Wigtown

3rd Mrs Janet Modrate, Mull

4th Mrs Elizabeth Wallace, Port William

5th Mrs Annette Torbet, Sandhead

6th Mrs Betty Campbell, Sandhead

Class 68 6 Marzipan Fruits - Entries

1st Mrs Elizabeth Wallace, Port William

2nd Mrs Betty McGowan, Wigtown

3rd Mrs Linda Galloway, Glasserton

Class 69 6 Peppermint creams - Entries

1st Mrs Linda Galloway, Glasserton

2nd Mrs Betty McGowan, Wigtown

3rd Mrs Annette Torbet, Sandhead

4th Mrs Janet Modrate, Mull

Class 70 Fruit-based Liqueur - Entries

1st Mrs Sarah Clark, Glen of Luce

2nd Mrs Jennifer Brodie, Port William

3rd Mrs Pat McGuffie, Portpatrick

4th Mrs Carol Rennison, Mull

5th Mrs Betty McGowan, Wigtown

SECTION 8 - Individual Competition -

“Trio of Mini Desserts” - Entries

1st Mrs Sarah Clark, Glen of Luce

2nd Mrs Betty McGowan, Wigtown

3rd Mrs Mairi McRobert, Kirkcolm

4th Mrs Joy Hadley, Mull

_________________________________________